Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kmotra Nováka zatkla policie. Soud se obával, že uprchne

Česko

  12:12aktualizováno  12:43
CHOMUTOV - Policie zatkla odsouzeného severočeského kmotra Alexandra Nováka v jeho chomutovské kanceláři. Soud před Velikonocemi rozhodl, že i přes zdravotní komplikace může nastoupit do vězení. Bývalý senátor Novák si má odpykat čtyřletý trest za přijetí úplatku.

Alexandr Novák u krajského soudu v Ústí nad Labem. foto: ČTK

"Bez ohledu na závěry znaleckého posudku a usnesení, které bylo vydáno, byl zároveň vydán příkaz k vydání do výkonu trestu. A to z toho důvodu, že byly důvodné obavy, že by mohl uprchnout nebo se skrývat," řekla serveru Lidovky.cz místopředsedkyně Okresního soudu v Chomutově Lenka Chalupová. Soud se obával, že by mohl být zmařen výkon trestu.

Wolf na útěku

Lidovky.cz sledují také případ exposlance Petra Wolfa, který si má odpykávat šestiletý trest za zneužití evropské dotace. Do vězení však nenastoupil a  pravděpodobně se skrývá v cizině. VÍCE ČTĚTE ZDE.

Přestože si tak Novák podle svého advokáta podá proti rozhodnutí okresní soudu stížnost, na rozhodnutí si počká za mřížemi. Právě kvůli obavám z jeho útěku. Původní zpráva přitom zněla tak, že díky odkladnému účinku této stížnosti bude smět zůstat na svobodě minimálně o pár dní déle. 

"V současné chvíli už se pan Novák nachází ve vazební věznici v Praze na Pankráci," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí policejního prezidia Zuzana Součková. Zprávu o zatčení Nováka přinesla Česká televize.

Vězeňská nemocnice mu stačí

Severočeský stínový vládce a kmotr Novák se měl v pankrácké věznici hlásit už v prosinci. Podal si však žádost o odklad ze zdravotních důvodů. Vězeňská služba po posouzení jeho zdraví došla k závěru, že by soud Novákovi měl nástup do vězení o půl roku odložit. Zároveň však Vězeňská služba dodala, že rozhodovala, aniž by měla k dispozici kompletní dokumentace. Chomutovský soud proto zadal další zdravotní posudek.

ČTĚTE VÍCE:

Na jeho základě v úterý chomutovský soud oznámil, že Novák netrpí tak vážnými problémy, aby mu věznice nedokázala zajistit potřebnou lékařskou péči. Přímo v Praze na Pankráci, kam má Novák nastoupit, se navíc nachází jedna z vězeňských nemocnic s veškerým personálem i operačním sálem.

40 milionů na tajný účet

Novák si má odsedět čtyřletý trest kvůli přijetí úplatku v době, kdy byl starostou Chomutova. V roce 1999 vyjednal prodej městských akcií v energetických společnostech. Německá společnost VNG zaplatila městu 317 milionů korun a na Novákův účet v Rakousku přiteklo přes neprůhlednou firmu s daňovým domicilem na Kypru 40 milionů korun.

Na konci dlouhého soudního procesu s Novákem byl nejprve podmíněný trest. Nadřízený Krajský soud v Ústí nad Labem však trest letos v červenci změnil na nepodmíněný a to v délce čtyř let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!