19. února 2012 7:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kmotři šidili stát na daních, tvrdí analytici

Kongres ODS. Vlivný ústecký podnikatel Patrik Oulický. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kongres ODS. Vlivný ústecký podnikatel Patrik Oulický. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Účtem osoby ZX procházely stovky milionů, částky uváděné v daňovém přiznání byly ale o dost menší. Stejné to bylo i u osoby Z, jejímž kontem prošly transakce v řádech desítek milionů.

Toky peněz z veřejných zakázek detailně zmapovali analytici ministerstva financí a anonymizované je uveřejnili ve Výroční zprávě za rok 2011. LN se podařilo zjistit, komu účty ve skutečnosti patří.

Osobou ZX je bývalý chomutovský starosta a senátor z ODS Alexandr Novák, kterého expředseda této strany Mirek Topolánek označil za kmotra.

ČTĚTE TAKÉ:

A osobou Z je zákulisní hráč ODS Patrik Oulický, který přízvisko kmotr dostal mimo jiné i kvůli svému honosnému sídlu, které si postavil v chráněné oblasti Českého středohoří částečně bez povolení.

Kdo je Alexandr Novák

Alexandr Novák. Bývalý senátor ODS měl vzít úplatek 43 milionů.

Alexandr Novák. Bývalý senátor ODS měl vzít úplatek 43 milionů.

Zákulisní hráč severočeské ODS, bývalý starosta Chomutova a exsenátor. Novákovo jméno je spojené s rychlým  nákupem pozemků v Krušných horách, které pak ale potřebovala firma RWE vykoupit pro chystaný plynovod. Na Děčínsku v roce 2009 začal stavět benzinovou pumpu bez povolení úřadů.

Finanční analytický útvar (FAÚ), který spadá pod ministerstvo financí Miroslava Kalouska (TOP 09), ale nechtěl zjištění jakkoliv komentovat.

„Máme poměrně přísně nastavenou zákonnou povinnost mlčenlivosti a nemůžeme uvádět přesné identifikační údaje, které by vedly k odkrytí daného subjektu, reagoval na otázky LN ředitel útvaru Milan Cícer.

Kvůli svému vlivu bývá označován za kmotra ODS. Oulický nechvalně proslul i tím, že si načerno postavil části rodinného sídla v chráněné oblasti České středohoří. Podle analytiků ministerstva financí je podezřelý ze šizení na daních. Sumy na jeho účtu neodpovídají tomu, co odevzdal správci daně.

ČTĚTE TAKÉ

Stejně tak mlčenlivá je protikorupční policie, která oba dva severočeské podnikatele na základě trestního oznámení FAÚ prověřuje. „Nebudeme to vůbec komentovat,“ vzkázal pouze mluvčí protikorupční služby Jaroslav Ibehej. V případě Patrika Oulického kontroloři tvrdí, že svůj soukromý účet využívá nejen pro běžné věci jako nákupy, ale i k podnikaní.
Když pak analytici porovnali sumy na účtu s daňovým přiznáním, zjistili, že něco nehraje. Běžně tu procházely transakce v řádech desítek milionů, což ale údajně neodpovídalo tomu, co Patrik Oulický odvedl na daních.

Zároveň začali analytici zkoumat, kam peníze posílá a odkud mu chodí. Tvrdí, že peníze míří k firmám z Ústeckého regionu, které se „shodou okolností“ podílejí na veřejných zakázkách. Všechny byly přitom s Patrikem Oulickým nějakým způsobem spojeny.Kvůli tomu kontroloři celou kauzu předali na protikorupční policii, a to pro podezření z trestných činů postihujících sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky nebo pletichy při zadávání veřejné zakázky. V případě Alexandra Nováka kontroloři dokonce uvádějí, že vysledovali transakce až ve stovkách milionů korun.

Stejně jako u podnikatele Oulického však částky, které vykazoval finančnímu úřadu, údajně neodpovídaly jeho skutečným příjmům.

ČTĚTE TAKÉ

„Zaznamenali jsme větší nepoměr mezi daty vykazovanými správci daně, hodnotou zejména nemovitého majetku a údaji na bankovních účtech osoby ZX,“ řekl k tomu na nedávné tiskové konferenci Milan Cícer.

Pikantní na celé věci je, že když se v médiích objevilo, že si útvar na Nováka posvítil, najednou exsenátor ODS u finančního úřadu přiznal mnohem více peněz. Zatímco předtím odváděl desetitisíce, následně už miliony.

Na jeden z případů už loni upozornily Hospodářské noviny. Podle nich Alexandr Novák od roku 2008 nakoupil pozemky za 28 milionů, ale v jeho daňovém přiznání se sumy neodrazily.

ČTĚTE TAKÉ:

A co víc, patrně moc dobře věděl, co dělá. Při nákupech údajně využil zákulisních informací - přes některé pozemky má totiž vést plynovod, přes jiné rychlostní silnice či vedení vysokého napětí, což v budoucnu podstatně zvýší jejich cenu.

Během zkoumání Novákových účtů přišli kontroloři údajně také na to, že peníze chodily na účet i zastupiteli obce, který veřejné zakázky zadával. Jeho jméno ale zatím kvůli probíhajícímu vyšetřování zůstává tajné.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...