24. listopadu 2011 9:14, aktualizováno  12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kmotři vrací úder: Primátor Svoboda chystal puč

Pražský podnikatel Tomáš Hrdlička | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský podnikatel Tomáš Hrdlička | foto: MF DNES - Lukáš Bíba

PRAHA Události na pražské radnici nabraly velmi rychlý vývoj. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) dnes dohodl novou koalici s TOP 09 poté, co jeho ODS vypověděla koaliční smlouvu sociální demokracii. Za vypovězením smlouvy byl šéf regionu ODS Boris Šťastný a členové opozičního křídla vůči primátorovi. Ti tvrdí, že rozpadem pražské koalice chtěli zabránit puči.

Primátor Svoboda dohodl novou koalici s TOP 09

Podle koaliční smlouvy, na které se dnes ráno dohodly TOP 09 a část ODS, bude mít ODS post primátora, dva náměstky a dva radní. TOP 09 získá v radě posty dvou náměstků a čtyři radní. ČTK má dokument k dispozici. Podle účastníků dnešních jednání by měl primátorem i nadále zůstat Bohuslav Svoboda (ODS). TOP 09 navrhla převolení vedení města ještě na dnešním zasedání.

Podle Zdeňka Tůmy bude TOP 09 usilovat o klíčové rezorty. Je to prý kompenzace za "velký ústupek", že ODS získá post primátora.

Více o dojednání koalice ODS s TOP 09 čtěte ZDE

Ačkoliv hlavním důvodem pro roztržku vládnoucích stran mělo být zadlužení Prahy, čím dál více se ukazuje, že ve skutečnosti bylo hlavním důvodem pnutí uvnitř zastupitelského klubu ODS.

PODÍVEJTE SE


Ten je dlouhodobě rozpolcený na dvě části: na jedné straně stojí primátor Bohuslav Svoboda a jeho lidé, proti nim je ale křídlo, ke kterému patří šéf pražské ODS Boris Šťastný, šéf zastupitelů Rudolf Blažek a také vlivný radní Tomáš Hrdlička, který bývá označován za pražského „kmotra“.

Anketa

Jste spokojeni s novou koalicí na pražské radnici?

Ano, spojení ODS a TOP 09 se mi líbí 2234
Ne, koalice ODS - ČSSD se mi líbila více 85
Chtěl bych tam úplně jiné strany 536

A právě členové opozičního křídla včera připustili, že pondělním návrhem na vypovězení koaliční smlouvy pouze Šťastný předběhl primátora Svobodu.


Ten podle Tomáše Hrdličky jednal už před několika týdny o novém uspořádání pražské radnice nejen s TOP 09, ale i s premiérem Petrem Nečasem. A to za zády ostatních z ODS.

Báli jsme se, že primátor jedná za zády ODS

Ve středu poskytl Tomáš Hrdlička (ODS) rozhovor Lidovým novinám

LN Všude se o tom spekuluje, tak rovnou: skončila velká koalice na váš pokyn?

Jak na můj pokyn? Bylo to kvůli tomu, že někdo za závěsem, v šeru, domlouval změnu na radnici.

LN Jaký puč to měl být a kdo konkrétně za ním stál?

Někteří lidé z ODS a TOP 09. Domlouvali si společné mocenské ovládnutí radnice, a obcházeli tak regulérně zvolené vedení.

LN Byl mezi nimi i primátor?

Stoprocentně, to už se ostatně i přiznalo, že informoval premiéra Nečase o svém záměru.

LN Jak dlouho máte takové informace?

Dostával jsem je už měsíc a půl. Ale stačí si to vyjet z tisku, tam uvidíte, že premiér přiznává, že za ním byl Svoboda před třemi týdny a řešili změnu. Nevím, že by primátor o tom někoho spravil. Naopak byl to předseda Šťastný, kdo přišel a jednoznačně řekl konec. Schůzky za zády nepovažuji za slušné. Zvlášť v politice. Jakmile jednou získáte punc neserióznosti, jste ztracený.

LN Kdo tedy nyní bude pražské radnici vládnout?

To nevím. Pokud ale do toho budu moci mluvit, je důležité, aby Svoboda zůstal primátorem.

LN I když říkáte, že domlouval změnu ve vedení magistrátu?

Mně ale nevadí, že se o něčem baví. Jen že to dělá zákulisně.

LN A restart velké koalice vylučujete?

Víte co, dnes ano. Ale nevím, jak to dopadne. Před volbami jsme také mysleli, že se dohodneme s TOP 09, a nešlo to. A když nyní vyhlašují, že budou vyjednávat i s ČSSD, nelíbí se mi to...
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.