Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Knetig: Vymýšlel jsem si a hovořil nepravdy, Drobil je charakter

Martin Knetig | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Knetig | foto: Reprofoto

PRAHA Po několika dnech mlčení se ozval jeden z hlavních aktérů údajné korupční kauzy na Státním fondu životního prostředí Martin Knetig.

V prohlášení, které rozeslal médiím, odmítá, že o jeho údajném korupčním jednání věděl exministr Pavel Drobil. Autenticitu autora zatím nelze ověřit, Knetig nebere telefony a s médii nekomunikuje. Emailová adresa, ze které text přišel, nese jeho jméno, styl vyjadřování je podobný jako způsob Knetigova projevu na nahrávkách.

"Následky chování mého a Libora Michálka, které v posledních dnech vyvolaly na Státním fondu životního prostředí tzv. korupční kauzu, mne ohromují a mrzí," svěřuje se Knetig. Zároveň uvádí, že ho k prohlášení nikdo nenutil.

Celé prohlášení Martina Knetiga:

Knetig, o němž některá média uvedla, že se vyhýbá policii, také popisuje vlastnosti Libora Michálka, jenž si schůzky s ním nahrával.

Kdo je Martin Knetig?

Drobilův bývalý poradce a téměř deset let blízký přítel. Právě on na nahrávkách Michálkovi, se kterým se rovněž deset let přátelil a jehož na státní fond přivedl, radí a instruuje ho, jak s řízeními manipulovat a jak vyvádět peníze "pro Pavla" do ODS. Je jen málo představitelné, že muž, o kterém Drobil říkal, že má jeho absolutní důvěru, by jednal pouze na vlastní pěst bez vědomí ministra. Ke kauze se vyjádřil teprve po několika dnech mlčení .

"Klíčovým nedostatkem pana Michálka byl nedostatečný respekt vůči úřední hierarchii a celkově nízká sociální inteligence, se kterou přistupoval k řešení relativně běžných provozních záležitostí, zejména personálních otázek a externí komunikaci," píše Knetig. Michálka však navenek vždy hájil.

O jednáních, které Michálek zachytil na diktafon, pak Knetig prohlašuje: "S cílem věci změnit jsem se v našich soukromých rozhovorech - v rozporu se skutečností - snažil vyvolat dojem, že má pověření jsou větší, než skutečně byla, že jsem pravou rukou Pavla Drobila, a že mám pověření za něj vyjednávat prakticky cokoliv. S tímto záměrem jsem si vymýšlel a hovořil nepravdy. Neměl jsem v úmyslu jakkoliv porušovat zákon. Přijímám plnou zodpovědnost za to, že v Liboru Michálkovi mohla vzniknout představa, že jsem k němu v našich soukromých rozhovorech mluvil ústy ministra Pavla Drobila. Ten mě k tomu nikdy nevyzval, ani jsme o ničem z toho co je obsahem nahrávek zveřejněných v tisku nemluvili."

Více čtěte:

Na závěr Knetig označil Michálkem vyslovená obvinění za nelogická a nepodložená.

Rok 2010 v obrazech

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...