Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Knetig: Vymýšlel jsem si a hovořil nepravdy, Drobil je charakter

Martin Knetig | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Knetig | foto: Reprofoto

PRAHA Po několika dnech mlčení se ozval jeden z hlavních aktérů údajné korupční kauzy na Státním fondu životního prostředí Martin Knetig.

V prohlášení, které rozeslal médiím, odmítá, že o jeho údajném korupčním jednání věděl exministr Pavel Drobil. Autenticitu autora zatím nelze ověřit, Knetig nebere telefony a s médii nekomunikuje. Emailová adresa, ze které text přišel, nese jeho jméno, styl vyjadřování je podobný jako způsob Knetigova projevu na nahrávkách.

"Následky chování mého a Libora Michálka, které v posledních dnech vyvolaly na Státním fondu životního prostředí tzv. korupční kauzu, mne ohromují a mrzí," svěřuje se Knetig. Zároveň uvádí, že ho k prohlášení nikdo nenutil.

Celé prohlášení Martina Knetiga:

Knetig, o němž některá média uvedla, že se vyhýbá policii, také popisuje vlastnosti Libora Michálka, jenž si schůzky s ním nahrával.

Kdo je Martin Knetig?

Drobilův bývalý poradce a téměř deset let blízký přítel. Právě on na nahrávkách Michálkovi, se kterým se rovněž deset let přátelil a jehož na státní fond přivedl, radí a instruuje ho, jak s řízeními manipulovat a jak vyvádět peníze "pro Pavla" do ODS. Je jen málo představitelné, že muž, o kterém Drobil říkal, že má jeho absolutní důvěru, by jednal pouze na vlastní pěst bez vědomí ministra. Ke kauze se vyjádřil teprve po několika dnech mlčení .

"Klíčovým nedostatkem pana Michálka byl nedostatečný respekt vůči úřední hierarchii a celkově nízká sociální inteligence, se kterou přistupoval k řešení relativně běžných provozních záležitostí, zejména personálních otázek a externí komunikaci," píše Knetig. Michálka však navenek vždy hájil.

O jednáních, které Michálek zachytil na diktafon, pak Knetig prohlašuje: "S cílem věci změnit jsem se v našich soukromých rozhovorech - v rozporu se skutečností - snažil vyvolat dojem, že má pověření jsou větší, než skutečně byla, že jsem pravou rukou Pavla Drobila, a že mám pověření za něj vyjednávat prakticky cokoliv. S tímto záměrem jsem si vymýšlel a hovořil nepravdy. Neměl jsem v úmyslu jakkoliv porušovat zákon. Přijímám plnou zodpovědnost za to, že v Liboru Michálkovi mohla vzniknout představa, že jsem k němu v našich soukromých rozhovorech mluvil ústy ministra Pavla Drobila. Ten mě k tomu nikdy nevyzval, ani jsme o ničem z toho co je obsahem nahrávek zveřejněných v tisku nemluvili."

Více čtěte:

Na závěr Knetig označil Michálkem vyslovená obvinění za nelogická a nepodložená.

Rok 2010 v obrazech

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...