Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Knihovna brání blob. Podá trestní oznámení

PRAHA Vedení Národní knihovny uvažuje o tom, že podá trestní oznámení na neznámého pachatele z pražského magistrátu. Tvrdí, že hrozí škoda velkého rozsahu, protože dosud nebylo naplněno stále platné usnesení pražského zastupitelstva. Zastupitelé v březnu 2006 předběžně souhlasili s tím, že se knihovně prodají pozemky potřebné pro stavbu zamýšlené nové budovy na Letné.

Představitelé knihovny v čele s ředitelem Vlastimilem Ježkem obhajují projekt nové budovy podle návrhu architekta Jana Kaplického. Ministr kultury Václav Jehlička ve středu prohlásil, že Kaplického "chobotnice" na Letné stát nebude.

"Národní knihovna ... prověří možnost podat trestní oznámení na neznámého pachatele z Magistrátu hlavního města Prahy pro hrozící škodu velkého rozsahu v důsledku nenaplnění stále platného usnesení zastupitelstva hlavního města Prahy," uvedlo vedení knihovny na webu.

Uvozovky dolníNárodní knihovna ... prověří možnost podat trestní oznámení na neznámého pachatele z Magistrátu hlavního města Prahy pro hrozící škodu velkého rozsahu v důsledku nenaplnění stále platného usnesení zastupitelstva hlavního města PrahyUvozovky horní

Národní knihovna se zároveň obrátí s prosbou o pomoc na ombudsmana Otakara Motejla. V jednání o pozemcích byly totiž podle knihovny platné úřední postupy "opakovaně nahrazeny individuálními postoji představitelů města - v rozporu se vším, co bylo ústně i písemně deklarováno".

Spory o novou Národní knihovnu se táhnou přes rok. Týkají se pozemků, financování i regulérnosti soutěže, z níž Kaplického návrh vzešel. Premiér Mirek Topolánek (ODS) a ministr Jehlička opakovaně uvedli, že na výstavbu nejsou peníze.

Stavba nové budovy se navíc čím dál zřetelněji stává tématem předvolebního boje. Jehlička ve středu uvedl, že odpovědnost za spory kolem zamýšlené nové budovy leží především na knihovně, která má svou právní subjektivitu a podle ministra projekt špatně připravila. Řediteli NK i architektovi musí být podle ministra jasné již dlouho, že projekt na Letné je nereálný.

Premium

Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

Psychiatr Martin Anders (vlevo) a psycholog Radek Ptáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...