6. prosince 2011 8:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Knihovna Václava Klause se rýsuje. Platit by ji měl Kellner

Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus. | foto: ČTK

PRAHA Václav Klaus by mohl mít svou knihovnu, podobně jako Václav Havel. Současný prezident, jemuž končí na začátku roku 2013 mandát, získal bohatého mecenáše. Finančník a hlavní akcionář investiční skupiny PPF Petr Kellner totiž na uvažovaný projekt zřejmě přispěje.

Informaci přinesly Hospodářské noviny. Zástupci Hradu Kellnerovu aktivitu uvítali. Podobný projekt prezidentské knihovny financuje pro bývalého prezidenta Václava Havla podnikatel Zdeněk Bakala.

ČTĚTE TAKÉ:

Prezidentské knihovny jsou běžné ve Spojených státech, jejich smyslem je uchovat odkaz svých zakladatelů.

"Pokud vznikne konkrétní projekt, který by prezentoval působení Václava Klause v úřadu prezidenta, pan Kellner zváží jeho podporu," řekl listu mluvčí PPF Milan Tománek. Dodal, že pokud v tomto směru nevyvíjí žádnou aktivitu český stát, logicky vzniká prostor pro iniciativu soukromého sektoru.

Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007.

Petr Kellner

Prezidentův mluvčí Radim Ochvat připustil, že se o projektu knihovny uvažuje, ale nechtěl sdělit další podrobnosti. "Pan prezident by si však každé pomoci v tomto smyslu vážil," uvedl mluvčí.

Prezident má prý pro knihovnu už vytipováno místo na Novém Světě nedaleko Hradu. Koordinaci kroků s Hradem má v PPF na starosti hlavní lobbista Kellnerovy skupiny Vladimír Mlynář. Ten to však oficiálně popírá.

Lidovky.cz, ČTK