Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
11. listopadu 2005 10:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Knihu o holocaustu šetří policie

PRAHA Policie začala prověřovat, kdo se snaží do českých škol distribuovat knihu nazvanou Osvětim, fakta versus fikce a zda tím nespáchal trestný čin. Někteří učitelé dějepisu, kteří publikaci popírající holocaust obdrželi, již podali na policii trestní oznámení, k němu se připojilo i ministerstvo školství.

Brožuru obdržela na své jméno například profesorka dějepisu mělnického gymnázia Jana Palacha Ilona Němcová a její dvě kolegyně. „Překvapilo mne, že to přišlo přímo na mé jméno. Nejsem si vědoma, že bychom na škole měli nějaké neonacisty. Navíc mé dvě kolegyně dějepis neučí,“ uvedla Němcová. Podle ní byly dvě brožury odeslány z pošty v Kaznějově a jedna z Brozan nad Ohří.

Podobnou zkušenost má i učitel dějepisu na pražském gymnáziu v Postupické ulici Ivo Pohořelý. Zásilku obdržel on i jeho kolega, učitel dějepisu, odeslána byla z Radnice u Rokycan. „Jde o velice nebezpečné dílo. Nejhorší na něm je, že se snaží působit vědecky, rádoby seriózně působí také název Národního vzdělávacího institutu, který brožuru s průvodním dopisem rozesílá,“ řekl LN Pohořelý. Podle něho může obsah knihy nebezpečně působit na školní mládež, která nemá dostatečně hluboké historické vzdělání.

Rozhořčena je také Ilona Němcová. „Velmi mě to rozčílilo. Věnuji se židovské problematice a se studenty jsme zrovna probírali popírače holocaustu Zündela, jeho proces a demonstraci proti němu. A druhý den mi přišla tato kniha,“ říká Němcová o knize Osvětim, pravda versus fikce. „Kniha i průvodní dopis se tváří velmi oficiálně. U nás to na úrodnou půdu nepadne.
Vždy ale existuje riziko, že by se tím někteří profesoři mohli vážně zabývat,“ míní profesorka dějepisu mělnického gymnázia. Ta je rozhodnuta podat na odesílatele - tedy zřejmě na Pavla Fabiana - trestní oznámení.

Policie již zahájila předběžné šetření, které má zjistit, zda byl spáchán trestný čin. „Oslovili jsme soudního znalce, který na knihu vypracuje odborný posudek,“ řekl včera David Kubalák z tiskového odboru Policejního prezidia. Policie zatím neví, kdo se skrývá za názvem Národní vzdělávací institut, který knihu do škol rozesílá.

Politologové o knize, která se v Česku objevila již v roce 2000, tvrdí, že v ní jde o klasické popírání holocaustu. Také proto se obsahem knihy před pěti lety zabývala i policie, za její distribuci však tehdy nikdo potrestán nebyl. Publikace totiž byla vytištěna v Belgii, policii se nepodařilo vypátrat konkrétní osoby, které za jejím vydáním stály.
, Lidové noviny
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...