Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Knihy Karla Čapka jsou volně na internetu

Česko

PRAHA Kompletní literární dílo Karla Čapka je volně ke stažení na internetu. Beletrie, knížky pro děti, dramata, ale třeba i Čapkovy překlady nebo cestopisy zpřístupnila Městská knihovna v Praze.

Na rozsáhlé dílo autora proslulého rovněž svými příspěvky do meziválečných Lidových novin se už nevztahuje autorský zákon, protože od jeho smrti uplynula loni ochranná lhůta sedmdesáti let. Na stránce www.mlp.cz/karelcapek si mohou čtenáři stáhnout třeba Dášeňku, Povídky z jedné i z druhé kapsy nebo politické a kritické spisy. Díla jsou k dispozici ve více formátech, zájemci si soubory mohou stáhnout třeba i do mobilu.

Ve výhledu Karel Hynek Mácha Na stránkách projektu Karel Čapek online je také seznam zvukových nahrávek jeho děl, seznam odborné literatury a soupis jeho knih přeložených do cizích jazyků. Kazety, CD, překlady i „čapkologickou“ literaturu si pak mohou zájemci vypůjčit v Městské knihovně v Praze.

Čapkova díla připomínala knihovna celý minulý měsíc, pořádala veřejné čtení nebo promítání filmu. V Ústřední knihovně na Mariánském náměstí je taktéž dosud instalována výstava o životě a díle tohoto literáta.

Podle mluvčí knihovny je takto kompletně zpřístupněná tvorba jednoho autora včetně podrobných informací o konkrétních titulech spíš výjimečná.

Městská knihovna prý připravuje podobný projekt s dílem Karla Hynka Máchy. Zatím se ale rozhodují, jestli jej spustí na podzim v rámci Týdne poezie, nebo až v příštím roce při oslavách dvoustého výročí narození největšího českého romantika.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....