130 let

Knížák proti Kaplickému: Palác kultury místo blobu

Česko

PRAHA K radikálnímu zvratu došlo ve sporu o novou budovu Národní knihovny. Už se nemluví jen o pozemku za Kongresovým centrem, kde by Kaplický eventuálně mohl postavit svůj blob, ale i o přestavbě Kongresového centra na knihovnu. Pražský primátor Pavel Bém tuto možnost připustil v Nedělní partii televize Prima. Tento týden se kvůli tomu sejde s autorem myšlenky, ředitelem Národní galerie Milanem Knížákem. „Zabily by se tak dvě mouchy jednou ranou,“ tvrdí Knížák. To by ale fakticky znamenalo pohřbít Kaplického projekt. „Bývalý Palác kultury se na chobotnici opravdu přestavět nedá,“ reagoval ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek.

Diskuse o Kaplického blobu odstartovala kritika, kterou Kaplickému i jeho dílu adresovali členové pražské ODS i prezident Václav Klaus. Ježek včera nevyloučil, že snaha vyřadit Kaplického ze hry může být v pozadí celého případu. „Vyloučit to neumím, taková úvaha nepostrádá bystrého ducha. Kdyby to ale mělo být takhle, je to v téhle zemi horší, než jsem si myslel,“ podotkl Ježek. Zatím neví, zda by s přestavbou Kongresového centra souhlasil. Národní knihovna stále doufá, že budovu postaví na Letné, v horším případě na pozemku za Kongresovým centrem. Takovou možnost připustil v sobotních LN Bémův náměstek Pavel Klega (ODS). Bém to vzápětí označil za „grandiózní mystifikaci“. S Klegou prý hovořil a „nic takového neřekl a ani k tomu nemá oprávnění“.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Spor o novou budovu knihovny se táhne už řadu měsíců. Kaplický přitom vyhrál mezinárodní architektonickou soutěž už před rokem. V tuto chvíli není jasné, kdo rozhodne o dalším postupu. Původně to měl udělat tým Národní knihovny, složený z právníků, architektů a památkářů. Ten se ale na konci února shodl na tom, že „žádné kroky směřující k výstavbě nové budovy Národní knihovny nelze činit do doby, než bude znám výsledek šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.“ Členové týmu se tehdy zavázali, že rozhodnutí budou respektovat.

Šéf úřadu Martin Pecina ale nedávno v médiích konstatoval, že není nač čekat. „Žádné správní řízení nevedeme,“ řekl. Jeho úřad neřeší regulérnost soutěže, kterou napadli někteří významní čeští architekti. Má se zabývat tím, zda bylo správné, že se knihovna vyvázala z povinnosti řídit se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Zákon platí pro všechny instituce, které chtějí vynaložit peníze daňových poplatníků. Knihovna se však jako první instituce v Česku odvolala na výjimku ze zákona. Pecina se proto zřejmě obrátí s oficiálním dotazem do Bruselu a vyjádří se až po jeho verdiktu.

Knihovna tomu rozumí tak, že Pecina nechce být ten, kdo knihovnu pohřbí. „Tíha rozhodnutí tedy stále leží na bedrech ministerstva kultury a hlavního města,“ sdělila mluvčí knihovny Kateřina Nováková. Město odpovědnost za knihovnu odmítá. „Praha v tuto chvíli s tím nemá nic společného,“ tvrdí primátor Bém.

„Praha v tuto chvíli s tím nemá nic společného,“

tvrdí o knihovně primátor Pavel Bém.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás