Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Knihkupectví nabízejí nacistickou propagandu proti Židům mezi tituly pro děti. Případ řeší policie

Antisemitská kniha Jedovatá houba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antisemitská kniha Jedovatá houba. | foto: eshop.nassmer.czReprofoto

Praha Nacistická protižidovská propaganda je podle popisku v e-shopech knížka Jedovatá houba, vydaná roku 1938. Některé tuzemské pobočky ji nabízely v kategorii titulů pro děti. Většina z nich knihu během dopoledne z prodeje stáhla. Případ řeší policie.

Autorem knihy je učitel, kterému po válce bylo doživotně zakázáno učit, Ernst Hiemer. Kniha vydaná nakladatelstvím Guidemedia etc. stojí necelých 300 korun. V jejím popisu stojí, že jde o ilustrovanou dětskou knihu, která je klasickým antisemitským dílem německé nacionálněsocialistické osvěty. Dále je uvedeno například i to, že Žida lze poznat podle odporného, nasládlého zápachu. 

Přiložena je ukázka protižidovské básně a konstatování, že kniha Jedovatá houba byla nacisty přijímána různě. Vedení strany ji vychvalovalo, některé špičky SS ji klasifikovaly jako mládež ohrožující.

Jako první na případ upozornil zahraniční reportér České televize Jakub Szántó na Twitteru. „Českem se šíří další nacistické škváry a internetové obchody jsou neschopné odlišit, co prodávat a čím se naopak podílejí na porušování zákona,“ napsal s tím, že pevně doufá, že česká policie to ví a bude urychleně konat. Policisté reagovali, že se případem zabývají. 

Na Twitteru se k případu vyjádřil i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). „Strašné. Doufám, že s nimi příslušné orgány okamžitě zatočí,” napsal. 

Na internetu jsou volně ke koupi i další tituly nakladatelství Guidemedia etc namířené proti Židům, například Golem – metla Čechů nebo soubor protižidovských výroků přisuzovaných význačným osobám české literatury s názvem Co řekli naši velikáni o Židech. 

Na internetu jsou volně ke koupi i další tituly nakladatelství Guidemedia etc...

Server iRozhlas.cz informoval, že na základě výpisu z veřejného rejstříku Ares jsou jednateli společnosti Guidemedia etc Pavel Kamas a Lukáš Novák.

Oba dva byli již v minulosti obviněni z popírání zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy, a to v souvislosti s vydáním knihy Adolf Hitler: Projevy. Nejvyšší soud je ale v červnu obžaloby zprostil a konstatoval, že kniha shrnuje originální historické texty.

V tuzemsku nejde o první obdobný případ. Před třemi lety nakladatelství Naše Vojsko například nabízelo trička a hrnky s Hitlerovou podobiznou, hájilo se tím, že se jde o sběratelskou edici. 

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!