Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Knihkupectví nabízejí nacistickou propagandu proti Židům mezi tituly pro děti. Případ řeší policie

Antisemitská kniha Jedovatá houba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antisemitská kniha Jedovatá houba. | foto: eshop.nassmer.czReprofoto

Praha Nacistická protižidovská propaganda je podle popisku v e-shopech knížka Jedovatá houba, vydaná roku 1938. Některé tuzemské pobočky ji nabízely v kategorii titulů pro děti. Většina z nich knihu během dopoledne z prodeje stáhla. Případ řeší policie.

Autorem knihy je učitel, kterému po válce bylo doživotně zakázáno učit, Ernst Hiemer. Kniha vydaná nakladatelstvím Guidemedia etc. stojí necelých 300 korun. V jejím popisu stojí, že jde o ilustrovanou dětskou knihu, která je klasickým antisemitským dílem německé nacionálněsocialistické osvěty. Dále je uvedeno například i to, že Žida lze poznat podle odporného, nasládlého zápachu. 

Přiložena je ukázka protižidovské básně a konstatování, že kniha Jedovatá houba byla nacisty přijímána různě. Vedení strany ji vychvalovalo, některé špičky SS ji klasifikovaly jako mládež ohrožující.

Jako první na případ upozornil zahraniční reportér České televize Jakub Szántó na Twitteru. „Českem se šíří další nacistické škváry a internetové obchody jsou neschopné odlišit, co prodávat a čím se naopak podílejí na porušování zákona,“ napsal s tím, že pevně doufá, že česká policie to ví a bude urychleně konat. Policisté reagovali, že se případem zabývají. 

Na Twitteru se k případu vyjádřil i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). „Strašné. Doufám, že s nimi příslušné orgány okamžitě zatočí,” napsal. 

Na internetu jsou volně ke koupi i další tituly nakladatelství Guidemedia etc namířené proti Židům, například Golem – metla Čechů nebo soubor protižidovských výroků přisuzovaných význačným osobám české literatury s názvem Co řekli naši velikáni o Židech. 

Na internetu jsou volně ke koupi i další tituly nakladatelství Guidemedia etc...

Server iRozhlas.cz informoval, že na základě výpisu z veřejného rejstříku Ares jsou jednateli společnosti Guidemedia etc Pavel Kamas a Lukáš Novák.

Oba dva byli již v minulosti obviněni z popírání zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy, a to v souvislosti s vydáním knihy Adolf Hitler: Projevy. Nejvyšší soud je ale v červnu obžaloby zprostil a konstatoval, že kniha shrnuje originální historické texty.

V tuzemsku nejde o první obdobný případ. Před třemi lety nakladatelství Naše Vojsko například nabízelo trička a hrnky s Hitlerovou podobiznou, hájilo se tím, že se jde o sběratelskou edici. 

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Vánoc na sněhu se nedočkáme ani letos. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Vánoc na sněhu se nedočkáme ani letos. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Vánoc na sněhu se nedočkáme ani letos. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!