Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů končí. ANO vypovědělo smlouvu

Česko

  17:34
PRAHA - Středočeská koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů, která vznikla po loňských krajských volbách, končí. Hnutí ANO rozeslalo koaličním partnerům dopis a e-mail s informací, že všem vypovídá koaliční smlouvu. Řekl to hejtmančin náměstek Daniel Marek (Nezávislí Středočeši).

Jaroslava Jermanová foto: MAFRA - Petr Topič

V krajské vládě by podle některých informací mohli dosavadní partnery ANO vystřídat opoziční sociální demokraté a jedná se i o podpoře komunistů. Marek ale uvedl, že možností, jak bude příští koalice vypadat, je více. „Jsem přesvědčen, že na stole není jednom jedna varianta,“ řekl.

Podle něj se nyní rozbíhá kolo telefonátů a osloveni byli i Nezávislí Středočeši. „Nějaké nabídky padají, ale každou minutou se mění. Takže v tuto chvíli nedokážu reagovat na to, jestli bychom podpořili nějakou jinou koalici,“ dodal Marek.

Předseda klubu zastupitelů za ČSSD Miloš Petera v pondělí potvrdil, že ANO nabídlo koaliční spolupráci ČSSD. „Dostali jsme nějakou nabídku do koalice s ANO, na to jsme kývli. Závisí to teď na ANO, uzavřené to ještě úplně není,“ uvedl. Nabídku musí také projednat klub zastupitelů ČSSD, zatím ji jen v neděli schválil krajský výkonný výbor.

ANO a ČSSD v zastupitelstvu nemají většinu, mohly by ale vládnout s podporou komunistů. Předseda středočeské KSČM Stanislav Grospič uvedl, že se o možné spolupráci s KSČM jedná, její podmínky mají být upřesněny. Podle šéfa klubu zastupitelů za KSČM Zdeňka Štefka pro komunisty nejsou důležité posty, ale možnost prosazovat program.

Na úterý je svoláno jednání krajského zastupitelstva, ještě předtím se chce k situaci v koalici vyjádřit hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) na tiskové konferenci.

V dosavadní koalici se rozhořel spor mezi hnutím ANO a Starosty. ANO vyčetlo dvěma radním za STAN špatnou práci. Starostové tvrdili, že jde o účelovou kritiku a za jejich zády se domlouvá nová koalice bez jejich účasti. Dosavadní koalice má v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 44 hlasů. ANO má 16 mandátů, STAN o jeden méně a ODS patří deset křesel. Nezávislí Středočeši, kteří původně kandidovali za TOP 09, mají tři zastupitele. V opozici byla dosud ČSSD s 11, KSČM s osmi a TOP 09 se dvěma zastupiteli.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat