Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Gazdík: Rozumný služební zákon? S částí projevů Hitlera také budete souhlasit

Petr Gazdík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Gazdík | foto: MAFRA - Ondřej Němec

PRAHA Opozice ve sněmovně zbrojí na zásadní bitvu proti koalici. Bije na poplach kvůli takzvanému služebnímu zákonu. Vláda si od něj slibuje odpolitizování úřadů a po Česku ho žádá i Evropská unie. Místopředseda sněmovny Petr Gazdík (TOP 09) však normu považuje za galimatiáš, který na úřadech pouze zabetonuje lidi dosazené vládní koalicí. Opozice kvůli tomu chystá obstrukce na mimořádné schůzi dolní komory, která začíná v úterý odpoledne.

Lidovky.cz: Služební zákon se tváří jako rozumná norma, která Česku prospěje. Co vám na něm tak vadí?
Víte, když si přečtete projevy Adolfa Hitlera, také s jejich částí budete souhlasit. Ďábel se ale skrývá v detailu. Bohužel, pod pláštíkem odpolitizování státní správy zákon o státní službě způsobí něco, co nás tady za dva roky bude všechny dusit a každý občan to na úřadech jasně pocítí. O žádnou odbornost nejde, vládní koalice chce pouze svým lidem dát definitivu.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Nemrzí vás jen, že nejste u kormidla a nemůžete si tam dosadit svoje lidi vy?
Opravdu to není ten hlavní důvod. Kdybychom chtěli, mohli jsme tam dosadit svoje lidi. Zákon je už totiž léta platný, ale není účinný. Tento zákon chystal pro úředníky různé benefity, kariérní postup, tudíž vyžadoval celkem vysoké finanční nároky. My jsme si to nemohli dovolit, protože v roce 2010 jsme se nenacházeli ve vrcholné fázi, ekonomika klesala. Najít v takovou chvíli miliardy až desítky miliard nešlo.

Lidovky.cz: Proč tedy křičíte, když to vláda dělá nyní?
Teď je nutné to udělat, ale děje se tak, s prominutím, tím nejblbějším způsobem. Koalice tento zásadní zákon předkládá podivným způsobem, ve druhém čtení ho zcela přepracovala a stejně se na něm není schopna shodnout, čili její vlastní poslanci předkládají pozměňovací návrhy a vznikl z toho neuvěřitelný galimatiáš.

Lidovky.cz: Nejde ale pouze o zaměstnance úřadů, ale změny v dosazování ministerských náměstků. Ani to se vám nelíbí?
To je jedna z rozumnějších částí. Nesouhlasíme ale se vznikem dalšího úřadu, Generálního ředitelství státní služby a vytvoření jakéhosi superúředníka.

Revoluce na úřadech?

  • Zákon zřizuje novou pozici státního tajemníka. Tento “superúředník“ má mandát na sedm let a jmenuje jej generální ředitel státní služby. Rozhoduje o výběru úředníků.
  • Mění se i systém dosazování ministerských náměstků. Nově budou rozdělení na politické a odborné.
  • Každý ministr jmenuje dva politické náměstky, bez výběrového řízení.
  • Odborní náměstci přijdou zevnitř úřadů. Vybere je odborná komise s rozhodujícím slovem státního tajemníka.
  • Veřejnost se bude moci ucházet pouze o místa referentů a vedoucích oddělení. Zbytek pozic se obsadí zevnitř ministerstev.
  • Pokud by ho poslanci nepřijali, mohl by stát narazit při čerpání až 650 miliard z evropských fondů, které Komise v nadcházejícím období pro Česko vyčlenila.

Zdroj: LN

Lidovky.cz: Jak byste to tedy řešili?
Jeden ministr by tím byl pověřen a měl by věc na starost. Teď akorát vytváříme nové funkce.

Lidovky.cz: A kam se podělo ono odpolitizování, když by náměstky vybíral ministr nominovaný politickou stranou?
Nevyjádřil jsem se přesně. Šlo by o jednoho náměstka příslušného ministerstva jmenovaného vládou na 10, 12 let.

Lidovky.cz: K zákonu jste připravil novelu o odpovědnosti úředníků, není to ale vůči nim, vzhledem k nízkým platům, příliš tvrdý bič?
Už jsem začal jednat s kolegy z koalice a musím konstatovat, že někteří poslanci ANO pochopili, jak velkou chybu udělali. Věřím, že odpovědnost bude přijata. Bič to určitě není ve srovnání se soukromou sférou. Tam nemáte definitivu a kombinace neodpovědnosti a definitivy je přímo vražedná.

Lidovky.cz: Odhadnete, jak dlouho obstrukce potrvají?
Ani bych to tak nenazýval. Je to snaha opozice upozornit na nešťastný postup koalice, která z důležitého zákona udělala galimatiáš. Vsadím se, že do roka, dvou, budeme přijímat několik novel tohoto zákona, protože je skutečně hloupý.

Lidovky.cz:  Jako bych slyšel slova opozice za vaší vlády, když brzdila jednání sněmovny. Tehdy jste říkali, jak je to nedůstojné a hrozné. Nemáte teď máslo na hlavě?
Upřímně řečeno, zpětně bych se snažil opozici vyhovět, zvlášť když my jsme k současné koalici mnohem mírnější. Nepožadovali jsme nic jiného než řádné projednávání a diskuzi s opozicí. Vládní koalice toho není schopna.

Lidovky.cz:  Promiňte, ale vy jste s opozicí rozhodně nejednali v rukavičkách...
To já neříkám a zpětně to hodnotím jako chybu.

Lidovky.cz:  Nebojíte se, že někteří kolegové nevydrží a obstrukce kvůli dovoleným vzdají?
Mohu mluvit za poslanecký klub TOP 09 a Starostové. Takové hlasy jsem nezaznamenal. My jsme zvyklí pracovat každé prázdniny.

Lidovky.cz: Už máte připravenou knihu, kterou budete předčítat?
Nehodlám předčítat žádnou knihu. Možná bych se jen inspiroval mým přítelem, profesorem Miroslavem Bártou a jeho knihou o kolapsu a regeneraci civilizací. Jasně tam uvádí, že každá civilizace skončila, když úřednictvo začalo spotřebovávat samo sebe. K tomu velmi rychle směřujeme. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...