Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koalice nepovolila řeč o lékařích

Česko

PRAHA ČSSD včera chtěla v parlamentu svolat schůzi kvůli krizi ve zdravotnictví. Neuspěla. Proti programu hlasovali poslanci koalice.

Podle opozice by se krize měla plně projevit na přelomu března a února příštího roku. To by mělo více než 3500 lékařů opustit české nemocnice.

Sociální demokraté proto požádali vládu, by začala situaci řešit a připravila krizový plán, jak se s odchody lékařů vyrovnat.

„ČSSD naléhavě upozorňuje vládu, že musí konat. Vláda má odpovědnost za to, aby lidé měli přístup ke kvalitní péči,“ odůvodňoval program schůze úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Doplnil, že vláda by měla zvýšit úhrady za výkony a případně zvýšit příjmy zdravotního pojištění.

Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika by se problém mohl projevit v budoucnosti, protože výpovědi podávají lékaři mladšího a středního věku.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) si však myslí něco jiného. „Lékaři teď chtějí jenom peníze. Je to podobný nátlak, jako když stávkovali letečtí dispečeři. Řekli, že se nebude létat, dokud nedostanou ,svoje‘ peníze,“ reaguje v rozhovoru pro LN.

„V současnosti vyhrožuje výpověďmi 20 procent lékařů. Když odejde 20 procent, je to nepříjemný stav, ale každý slušný primář si s tím bez problémů poradí,“ uvedl také Heger.

Zmínil také, že pokud dojde ke skutečné krizi, najde vláda peníze, kterými ji napraví.

„Pokud se odehraje nějaká velká krize, například zemětřesení, tak ty peníze také budou, kdyby se měly natisknout. Ale my uděláme všechno pro to, aby se to nestalo,“ dodal Heger. V rámci akce Děkujeme, odcházíme podalo v nemocnicích výpověď více než 3500 ze 16 000 lékařů. Nejhorší situace je na Vysočině, kde podalo výpověď 80 procent lékařů.

Lékaři žádají až trojnásobek průměrného platu v zemi. Nyní mají v průměru 50 tisíc korun za práci s přesčasy a službami, chtějí 70 tisíc korun základního platu.

***

Celý rozhovor s ministrem zdravotnictví vyjde v zítřejších LN

ODCHODY LÉKAŘŮ

* Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) připomněl, že problémy ve zdravotnictví jsou dlouhodobé. „Je třeba hledat řešení především technické, ne politické,“ apeloval.

* Zároveň dodal, že podle něj za problémy řady nemocnic mohou hejtmani za ČSSD, kteří nyní svalují vinu na pojišťovny a vládu.

* O svém názoru ale Heger opozici nepřesvědčil. „Neberte si pacienty jako rukojmí,“ vmetl mu například poslanec Pavel Kováčik z KSČM.

* Ke kritice se přidal i úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka: „Pan ministr mě nepřesvědčil, že vláda má situaci pod kontrolou. Neřekl, jak to chce řešit. I jeho předchůdce Tomáš Julínek mluvil o reformách, ale nedošlo k nim,“ hřímal zpoza pultíku Sobotka.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!