Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Koalice: od léta jednu nemocnici

Česko

Protesty proti slučování zdravotnických zařízení zní zatím z Opavy a z Vítkova

OSTRAVA/OPAVA V Moravskoslezském kraji vznikne opět „krajský ústav národního zdraví“. Po někdejším molochu spojujícím před rokem 1989 nejvýznamnější regionální zdravotnická zařízení už dopředu překřtili zástupci ODS chystanou krajskou nemocnici.

Koalice ČSSD a KSČM hodlá od 1. července pod hlavičku Moravskoslezská krajská nemocnice spojit sedm zařízení, která provozují desítku nemocnic po celém kraji.

Záměr je sice teprve na papíru, v Opavě už ale vzniká petice. Bojuje o zachování tamní Slezské nemocnice. Proti jejímu zániku se postavil poslanec, krajský zastupitel a bývalý opavský primátor Zbyněk Stanjura (ODS) a opavský senátor Václav Vlček (ODS). „Místo fungující nemocnice v dobré ekonomické kondici vznikne obří zdravotnické zařízení, které kraj nebude schopen kvalitně a efektivně řídit,“ oznámil Stanjura. Právě on připomněl, že jde vlastně o obnovení krajského ústavu národního zdraví.

Krajští radní přesto tento týden potvrdili, že nemocnice spojí. Moravskoslezská krajská nemocnice by sídlila v Ostravě a podle nich například může snížit ceny za nakupované materiály či služby.

Radní popohnala i zpráva o hospodaření nemocnic: ty letos očekávají celkovou ztrátu 276 milionů korun. I po odečtení tzv. odpisů, což je účetní operace, činí předpokládaný schodek 117 milionů korun. Ředitelé proto musejí předložit návrhy, jak ztrátu snížit.

Spojení nemocnic radní navrhují k 1. červenci, ale stále není jisté: musí ho schválit zastupitelstvo. A přestože v něm má koalice ČSSD a KSČM většinu, například občanští demokraté slíbili předložit svůj návrh řešení, který by netrestal dobře hospodařící zařízení.

Kromě Opavy už petice běží například ve Vítkově. Tamní nemocnice je součástí novojičínské, ale při slučování v roce 2006 zněly sliby, že pacienty administrativní kroky neomezí. Od té doby město přišlo například o interní oddělení.

Hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) už dříve řekl, že pacienti po sloučení a následné restrukturalizaci pojedou kvůli nějaké operaci dál, ale zato se zkrátí čekací doba. Plán totiž předpokládá rušení celých oddělení a jejich přesuny mezi jednotlivými okresy. Rozsah změn však bude pravděpodobně nižší, než navrhla odborná analýza, kterou si na hejtmanství nechali zpracovat.

Do jedné organizace se mají sloučit nemocnice sídlící ve FrýdkuMístku, Havířově, Karviné, Krnově, Novém Jičíně, Opavě a v Třinci. Pod ty spadá ještě několik menších poboček, původně samostatných nemocnic, například v Orlové a ve Vítkově.

Diskuse se budou zřejmě týkat i jediné nemocniční akciové společnosti, která kraji patří – Bílovecké nemocnice. V seznamu není, protože její přeměna je právně mnohem složitější, v záměrech krajských politiků se však mluví o tom, že by v ní mohla přestat fungovat všechna akutní lůžka a nemocnice by se věnovala pouze následné péči.

Restrukturalizace se dotkne většiny velkých měst v kraji s výjimkou Ostravy. Fakultní nemocnice Ostrava spadá přímo pod ministerstvo zdravotnictví, další tamní nemocnice patří městu. V kraji funguje i několik soukromých, církevních a městských nemocnic. Ty také do záměru nespadají.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...