Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rozpačitá nálada u SPOLU. Nejsme nadšeni ani zklamáni, tvrdil Fiala

Česko

  20:02aktualizováno  10. června 1:01
Nálada ve štábu koalice SPOLU byla po zveřejnění výsledků eurovoleb rozpačitá. Nepodařilo se jí vymazat v eurovolbách náskok ANO, v což všichni ve SPOLU doufali. Získala šest křesel europoslanců a o dvě křesla si pohoršili. „Dosáhli jsme výsledku, ze kterého nejsme nadšeni, ani zklamáni,“ řekl premiér a předseda strany Petr Fiala a gratuloval vítězi, hnutí ANO.

Jedno křeslo ztratili občanští demokraté, nově budou mít jen tři, a o jedno přišli i lidovci, zůstalo jim jedno. Na svém zůstala se dvěma mandáty TOP 09.

„Je to vzkaz voličů, ze kterého si vezmeme poučení,“ prohlásil premiér a lídr koalice SPOLU. „Cítíme motivaci, nenecháme tuto zemi populistům a extrémistům,“ řekl Fiala.

Na soudržnosti vlády se nic nemění, řekl Fiala

„Pokud jde o vládní koalici, na její soudržnosti a významu se nic nemění,“ prohlásil předseda vlády.

Je to problém hlavně pro šéfa lidovců Mariana Jurečku. Už v lednu totiž řekl, že nebude obhajovat křeslo předsedy, když KDU-ČSL neobhájí dva europoslance.

„Pro mě osobně to není jednoduché,“ přiznal Jurečka. „Věřil jsem opravdu, že můžeme získat jako koalice SPOLU sedm mandátů,“ dodal.

Připustil, že jako šéf lidovců nemůže být spokojen. Otázku, zda bude na podzim kandidovat na post předsedy strany, ale nechal zatím otevřenou.

Jeden mandát za vítězem je dobrý výsledek, řekla Pekarová Adamová

„Jsme jen o jeden mandát za vítězem, což je dobrý výsledek,“ řekla předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Pro koalici SPOLU je to dobrý výsledek,“ hodnotí šéf Jurečka.

„Čekali jsme, že můžeme vyhrát. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že jsme uprostřed volebního období a že jsme dělali nepopulární věci, tak to považuju za dobrý výsledek. Jako TOP 09 jsme uhájili dva mandáty, které jsme měli, takže v tomto ohledu jsme spokojení,“ komentoval šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob. Podle něj se ukázalo, že kandidovat pod značkou SPOLU má i do budoucna smysl.

Právě TOP 09 je jedinou stranou v koalici SPOLU, která nic neztratila a zůstala na dvou mandátech. Členové strany tak byli relativně spokojeni.

Naopak u lidovců důvody k oslavám nemají, až na Tomáše Zdechovského, který se jako jediný z KDU-ČSL opět do Evropského parlamentu dostal.

Kouzlo „vítězného místa“ nezafungovalo

Pro čekání na výsledky si koalice zvolila hotel Grand Majestic v centru Prahy „na dostřel“ od sídla nejsilnější vládní strany ODS. V roce 2021 zde slavila koalice SPOLU volební vítězství, ale „kouzlo“ vítězného místa podruhé nezafungovalo.

Při zveřejnění výsledků to ve volebním štábu koalice SPOLU rozpačitě zašumělo. Přítomné politiky zaskočil především úspěch koalice Přísaha a Motoristé, skončila třetí. „Ty vole, ten Turek,“ bylo slyšet v davu, který sledoval tiskovou konferenci Českého statistického úřadu k výsledkům.

Když pak na obrazovce ukázali jména zvolených poslanců ze SPOLU, atmosféra se trochu zlepšila, ve volebním štábu se tleskalo a jásalo.

Znovuzvolený europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer řekl, že kampaň SPOLU byla podle něj klidná a věcná a značka SPOLU má podle něj význam i do budoucna.

Místo, kde očekávala volební výsledky koalice SPOLU, před příchodem politiků pečlivě zkontrolovala ochranka. A to i vzhledem ke zvýšenému bezpečnostnímu riziku v Praze po zadržení člověka z Jižní Ameriky podezřelého ze žhářství. Policie se zároveň obává sabotáží řízených Ruskem, které se v uplynulých dnech odehrály v okolních zemích.