Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koalice Spolu chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Začne sbírat podpisy

Česko

  11:09aktualizováno  13:10
Podpisy pro svolání schůze sněmovny, na níž by bylo možné vyslovit nedůvěru menšinovému kabinetu hnutí ANO a ČSSD, začne sbírat koalice Spolu. Oznámil to předseda ODS Petr Fiala na tiskové konferenci s šéfy koaličních KDU-ČSL a TOP 09. Podle Spolu, které ve sněmovně disponuje 40 hlasy, je nutné ukázat, zda má vláda ve sněmovně důvěru potom, co ji přestali oficiálně podporovat komunisté.

Ke svolání schůze k vyslovení nedůvěry je třeba 50 podpisů. Koalice znovu osloví Piráty a hnutí STAN.

STAN, Piráti a KSČM podpisy pro nedůvěru vládě nedají. Podle Bartoše by posílil proruský prezident

Fiala při oznámení kritizoval postup vlády při řešení korovinavirové epidemie, její rozpočtové problémy i střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), který konstatoval audit Evropské komise. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dodala jako další argument potřebu silné vlády v situaci bezprecedentního diplomatického konfliktu s Ruskem. Je podle ní nutné, aby byla jasně vyjádřena spojenecká pozice vůči Rusku.

Tisková konference koalice Spolu.
Tisková konference koalice Spolu.

„Jsme přesvědčeni, že v politice není možné taktizovat, nepokusit se udělat nic,“ uvedl Fiala v odkazu na postoj prezidenta Miloše Zemana. Ten avizoval, že při vyslovení nedůvěry vládě by nechal dosavadní kabinet dovládnout do řádného termínu voleb v říjnu. Spekuluje se i o tom, že by se prezident mohl pokusit o složení úřednické vlády. 

Zeman míní, že nemusí vyhovět návrhu na rozpuštění Sněmovny. Je to jeho povinnost, reaguje expert

„Nedělat nic, protože to může být horší, je cesta do pekel,“ uvedl Fiala. Dodal, že není třeba se strašit „nějakou vládou Miloše Zemana“. „Toto je vláda Miloše Zemana. Ta vláda, dělá, co chce prezident,“ prohlásil. Upozornil, že v kabinetu už nejsou ministři, s nimiž Zeman nesouhlasil.

Koalice Spolu bude hlasy pro svolání schůze hledat mezi demokratickou opozicí. „Mrzí nás, že ještě minulý čtvrtek jsme měli jasné společné stanovisko s koalicí Pirátů a STAN, ale během pár dní se to změnilo,“ uvedla Pekarová. 

Babiš je ve střetu zájmů, stojí v závěrečné zprávě auditu Evropské komise. Premiér považuje výsledek za účelový

Pozice konkurenční koalice se ale podle ní znovu může změnit. V případě svolání schůze pro vyslovení nedůvěry odmítl Fiala, že by Spolu hledala hlasy například u hnutí SPD, které sbírá podpisy také. Ke svolání schůze budou podle Fialy stačit podpisy z demokratického spektra, na schůzi se pak každý bude moct k trvání vlády vyslovit.

„Je absurdní rozpouštět sněmovnu, když máme vládu s důvěrou,“ uvedl Fiala k návrhu Pirátů a STAN, aby se poslanci rozpustili sami. K tomu by bylo třeba 120 podpisů členů dolní komory.

Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky je pokus o svolání schůze principiální záležitostí. „Při vědomí všech rizik, které tady jsou, máme jít postupnými logickými kroky,“ uvedl. Nejprve je podle něho třeba zjistit, zda má vláda důvěru, jako další krok pak hlasovat pro rozpuštění Sněmovny a postupovat k demokratickým volbám.

Autor:

Mohlo by vás zajímat