Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Koalice TOP 09 a ODS v Praze je utopie. Soud jedná o zrušení voleb

Zdeněk Tůma dostal po komunálních volbách mapu Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Tůma dostal po komunálních volbách mapu Prahy. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA V koalici TOP 09 a ODS v Praze už nevěří ani šéf vyjednávacího týmu topky František Laudát. Podle něj je velká koalice už hotová věc. Vše může ještě změnit verdikt Městského soudu v Praze, který se zabývá stížností na průběh komunálních voleb. Pakliže by soud uznal stížnost za oprávněnou, volby by se opakovaly. Rozhodnout má dnes odpoledne, nebo ve čtvrtek.

Přestože Laudát nedává vzniku koalice TOP 09 a ODS už téměř žádnou šanci, pro občanské demokraty sestavil analýzu jednání v jednotlivých městských obvodech."Jsem skeptik, dávám tomu tak pětiprocentní šanci," řekl však pro server iDNES.cz Laudát.

Vyjednávači TOP 09 a ODS se sešli naposledy v úterý večer. Po jednání oznámili, že se do konce týdne rozhodne, zda se strany domluví.

Čtěte také


Analýzu Laudát sepisuje proto, že občanským demokratům vadí, že se je TOP 09 společně s ČSSD snaží vyšachovat z vedení radnic jednotlivých městských částí.

"Bylo to vůbec poprvé, kdy se takto propojilo vyjednávání o magistrátu s jednotlivými městskými částmi. Analýzu jsem udělal a je to jinak, než vám řekla ODS. My jsme byli předem rozhodnuti, že nemůžeme jít s ODS v Praze 10 a Praze 11, kde je to tak trochu Palermo. Ale v některých obvodech se naopak domluvily ODS a ČSSD a vynechali z toho nás," řekl Laudát. Zmínil Prahu 2, 6 či 13.

Čtěte také


Soud o volbách rozhodne pravděpodobně až ve čtvrtek

Podle Laudáta je však na úrovni celého města vznik koalice ODS a ČSSD prakticky hotová věc. Strany podle něj čekají jen na rozhodnutí Městského soudu v Praze o stížnosti na průběh komunálních voleb. "Soud zatím nerozhodl. Čekáme, že by měl rozhodnout dnes. Pravděpodobnější ale je, že rozhodnutí padne až zítra," řekla krátce po 14. hodině serveru Lidovky.cz mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

U soudu si stěžovali mimo jiných zástupci menších stran - SZ, SNK ED a VV, kteří v komunálních volbách neuspěli. Domnívají se, že je poškodilo rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů, které před volbami prosadili občanští demokraté. Pakliže soud jejich stížnost zamítne, zelení se hodlají obrátit i na Ústávní soud. 

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!