Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
15. října 2014 20:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Brno: Koalice bez Onderky se rýsuje. Mohla by vzniknout už v pátek

Matěj Hollan slaví úspěch hnutí Žít Brno ve volbách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matěj Hollan slaví úspěch hnutí Žít Brno ve volbách. | foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

BRNO Vítězné hnutí ANO je v Brně o krok blíže k uzavření koalice s hnutím Žít Brno, KDU-ČSL a Stranou zelených. Zástupci možných koaličních partnerů se shodli v mnoha tématech, našli společnou řeč i v závažných bodech ohledně modernizace nádraží nebo holdingového řízení firem, řekl lídr ANO Petr Vokřál.

Ve čtvrtek se sejdou pracovní skupiny stran a hnutí, v pátek by mohl být „Koalice hotová není, pracovní skupiny proberou dílčí témata a v pátek se znovu sejdeme,“ řekl lídr Žít Brno Matěj Hollan. „Den ode dne se posouváme dál a doladili jsme si některé věci. V pátek bychom se měli dobrat ke společnému prohlášení,“ uvedla Klára Liptáková z KDU-ČSL.

ČTĚTE TAKÉ:

Podobně hovoří za zelené i Martin Ander. „Pracovní skupiny vyřídí ve čtvrtek případné neshody a témata otevřenosti radnice, modernizace nádraží a způsob řízení městských firem,“ dodal Ander.

Volby v Brně:

Volby v Brně vyhrálo hnutí ANO se ziskem 13 křesel v zastupitelstvu před druhou ČSSD s 11 mandáty. Třetí Žít Brno získalo sedm mandátů stejně jako čtvrtí lidovci. Zelení mají mandáty čtyři. Pětiprocentní hranici pro zisk zastupitelských křesel překročila ODS, TOP 09 a KSČM.

Lidovci, zelení i Žít Brno vyloučili, že by paralelně jednali s ČSSD. Ta dosud radnici vedla spolu s ODS. Čtyřkoalice by měla dohromady 31 mandátů, což je nadpoloviční většina v 55členném zastupitelstvu.

„Vyměnili jsme si názory ohledně nádraží a musíme hledat optimální formulace v programovém prohlášení, aby byli spokojení všichni čtyři koaliční partneři,“ sdělil Vokřál.

Podle něj vše doladí čtvrteční pracovní skupiny a zástupci stran a hnutí vše projednají ve svých klubech. „Nemůžeme o koalici rozhodnout jen se zástupci, ale pobavíme se se svými lidmi. Ke konečnému rozhodnutí dospějeme v pátek,“ zdůraznil Vokřál.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...