Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Koaliční jednání nebude, Schwarzenberg žádá o odklad

Česko

  16:42
PRAHA - Koaliční jednání, po kterém volaly Věci veřejné a které se mělo podle dohody z minulého týdne uskutečnit ve středu, se zřejmě nebude konat. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg požádal o jeho odložení kvůli plánované cestě do Bruselu. Nový termín zatím stanoven nebyl.

Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Takzvaná K9 se měla sejít po více než třech měsících. Řešit na ní měli koaliční politici například setrvání ministra dopravy Pavla Dobeše (VV) ve funkci, další politické angažmá odsouzeného neformálního lídra VV Víta Bárty a škrty ve vládním programovém prohlášení.

ČTĚTE TAKÉ:

Místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová řekla, že i předseda VV Radek John bude na zahraniční cestě. Je proto možné, že se koaliční schůzka zruší, nebo se uskuteční v užším formátu a na programu bude mít pouze rozšíření pravomocí NKÚ.

Pravidelné konání schůzek lídrů koalice, takzvaných K9, si vymohla nejmenší vládní strana na partnerech, když před dvěma týdny pohrozila odchodem svých ministrů z vlády. Krizi se podařilo premiérovi Petru Nečasovi (ODS) urovnat, ve středu měly nicméně koaliční špičky ještě řešit její dozvuky.

Ministr dopravy Dobeš před dvěma týdny odmítl demisi složit, podle některých stranických kolegů tak porušil stanovy. Z VV proto zaznívají hlasy, které požadují jeho odstoupení z funkce nebo vyloučení ze strany. Dobeš je nyní s premiérem na služební cestě v Albánii a Makedonii. K situaci se vyjádří ve středu. Nečas za ním stojí a chválí jeho práci.

Bárta nechce odejít

Opačně se předseda vlády dívá na setrvání Bárty ve sněmovním klubu nejmenší vládní strany. Bártovi v pátek soud vyměřil podmíněný trest za úplatkářství, trest je nepravomocný, Bárta se odvolal. Hned po vynesení rozsudku se Bárta vzdal vedení sněmovního klubu strany a pozastavil členství ve VV. Podle koaličních partnerů je to málo. Mandátu se Bárta vzdát nechce a strana ho k tomu přinutit nemůže, grémium VV ho ale ani nevyzvalo k opuštění klubu.

Vít Bárta u soudu

Z pozice šéfa klubu VV chodil Bárta i na jednání K9. Lídři ODS, TOP 09 a VV by se měli podle dohody z minulého týdne dohodnout také na proškrtání programového prohlášení, které musí učinit v souvislosti s nepříznivým vývojem ekonomiky. Změny v programovém prohlášení požadovaly VV při poslední vládní krizi, premiér uložil ministrům, aby na středu připravili návrhy.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Například ministerstvo životního prostředí ale nic vynechávat nebude. "Pouze jsme doporučili vypustit pasáž týkající se superzakázky na ekologické škody jako již neplatnou," řekl Petr Kučera z tiskového odboru. I některé další resorty škrtat nechtějí, ostatní své návrhy nezveřejnily.

Na další spolupráci se koaliční strany dohodly po velikonočním víkendu. Vláda pak schválila balík úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP. Obsahuje zvýšení daní, nižší valorizaci důchodů a další opatření.

Autoři: ,

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...