Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Koaliční rozbuška. Ministr Chovanec policii totálně zpolitizoval, míní Ondráčka

David Ondračka, ředitel Transparency International ČR | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Ondračka, ředitel Transparency International ČR | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA I vyhláška o psech stojí na více podkladech než navrhovaná reforma policie, myslí si šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka. Podle jeho slov je za současnou krizi politicky odpovědný ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). „Takto se žádná systémová reforma prostě nedělá,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta rezignoval. Jak si jeho krok vykládáte?
Je to velmi silné gesto. Na druhou stranu je otázkou, jestli není předčasné a jestli s tím autoři reorganizace trochu nepočítali a nedoufali, že se to stane.

Lidovky.cz: Koho tím myslíte? Policejního prezidenta Tomáše Tuhého? Ministra vnitra Milana Chovance?
Nepochybně tam počítám i ministra vnitra, reforma policie je záležitostí jeho rezortu. Představa, že si to mají upéct na Policejním prezidiu, je nesmyslná. Ta reforma bude vyžadovat náklady, které musí uvolnit právě vnitro, budou následovat změny tabulek, úředních pozic a tak dále. Je potřeba o ní vést debatu.

Lidovky.cz: Pan Šlachta tedy mohl podle vás ještě počkat, jak se situace dál vyvine či se pokusit vyjednávat?
Postup ministra Chovance a policejního prezidenta (Tomáše Tuhého) policii rozkmital, dostal do ní obrovské emoce a vedení ÚOOZ na to reagovalo ostře. Silněji už reagovat nemůže. Reorganizace je samozřejmě možná, ale musí se na ní jít s podklady a nikoli buldozerem. Je otázka, jestli ta rychlost a zákulisnost nevedla k tomu, že si to lidé z ÚOOZ vyhodnotili tak, že si to stejně autoři změny chtějí provést bez ohledu na jakoukoli kritiku či veřejný tlak.

Lidovky.cz: A má šanci projít? Kritizují ji státní zástupci, odborníci, veřejnost, ale i politici.
Vrací nás to o hodně let zpátky. Hloupá vyhláška o poplatcích za psy na malé obci má více podkladů než tato reforma. Postup je postavený na hlavu a výsledek je zatím takový, že ministr Chovanec policii totálně zpolitizoval, logicky do toho vtáhl a donutil reagovat koaliční partnery a všechny ostatní a z debaty, která mohla být odborně-politická a veřejná a nakonec mohla v reorganizaci klidně vyústit, je koaliční rozbuška a policisté jsou její obětí.

Lidovky.cz: Jak by to tedy mělo ideálně vypadat?
Policie připraví úvodní návrh reorganizace, konzultuje to s odborníky na trestní právo, státními zástupci a tak dále. Připraví varianty, data, podkladové analýzy, náklady celé akce. Poté ji představí vládě a poslancům a pokud se ukáže, že na tom existuje shoda, tak se to může spustit. Tady ale probíhalo vše utajeně, bez konzultací, naprosto nestandardně.

Tomáš Tuhý (vlevo) a Milan Chovanec.

Tomáš Tuhý (vlevo) a Milan Chovanec.

Lidovky.cz: Z toho, co o navrhované změně systému policie zatím víme, je podle vás vůbec třeba?
Pro mě celý popud ministerstva vnitra působí jako v Kocourkově. Zásadní reforma policie je navýsost politické a veřejné téma a je absurdní výmluva a alibismus, že to necháme odborníkům a nás se to netýká. V minulosti se takzvaný národní kriminální úřad řešil jako možná varianta, ale upoustilo se od něj kvůli nesouhlasu jednotlivých speciálních útvarů a nedostatku rozpočtu. Ale návrh, který je nám nyní prezentován, nejde touto cestou, nejsou v něm zahrnuté všechny speciální útvary.

Lidovky.cz: A zkušenost z okolních zemí?
Minimálně příklad ze Slovenska a Polska ukazuje, že zřízení národní centrály vedlo k odchodu velitelů jednotlivých specializovaných jednotek nebo dostali nějakou diplomatickou trafiku. Zvýšil se také únik informací z citlivých kauz směrem k obviněným. To je alarmující zkušenost.

Lidovky.cz: Jak moc je navrhová změna promyšlená?
Na mě to celé působí tak amatérsky, že se zdráhám uvěřit, že je za tím tajný promyšlený plán. Je tam obrovský element impulzivnosti a nepřipravenosti a patrně tam nějaké vnější tlaky byly, ale neumím je pojmenovat. Takto se žádná systémová reforma prostě nedělá. A za to nese politickou odpovědnost ministr Chovanec a v této chvíli i sociální demokracie. Policejní prezidium tam sehrává roli vykonavatele, kteří hrají ve velmi špatném divadle. Podle mého má (ministr Chovanec) ještě možnost to přibrzdit, dát na stůl podklady a vést diskuzi se zainteresovanými hráči. A výsledek klidně může být, že ta reforma dává smysl. Ale zatím to tak nevypadá.

Páteční vyhrocené dění jsme sledovali v online reportáži:


{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....