Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda bez Kalouska? Nepředstavitelné, zní z TOP 09

PRAHA - Poslanci druhé nejsilnější koaliční strany TOP 09 si vládu bez svého místopředsedy Miroslava Kalouska nedokáží představit. Bezpečnostní výbor Sněmovny přitom v pátek vyzval premiéra, aby ministra financí odvolal. Důvod? Skandální vměšování do práce policie v kauze CASA.

Karel Schwarzenberg stojí za místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Kalouskova neotřesitelná pozice v koaliční vládě dostává vážné trhliny. Kvůli jeho přešlapům s telefonáty policii kvůli žádosti o vydání Vlasty Parkanové se dostává pod palbu kritiky opozice i médií. To by pro letitého matadora české politické scény nebyla žádná novinka, podporu ale ztrácí i u ministerského předsedy Petra Nečase.

Ačkoliv vztahy mezi oběma pravicovými lídry byly vždy napjaté, chování ministra financí se v poslední době vymklo kontrole takovým způsobem, že okaté nerespektování premiérských výtek oslabuje i autoritu Nečase uvnitř občanských demokratů (ČTĚTE VÍCE). 

Premiér ministra financí opakovaně varoval. Kalousek se však v kauze CASA angažuje dál.

Sám Kalousek se vyjádřil, že na jeho odvolání má Nečas „plné právo“, TOP 09 o tom ale nechce slyšet a pevně za svým místopředsedou stojí. „Nemohu si představit, že bychom ve vládě bez něho (Kalouska – pozn. red.) pokračovali,“ řekl v České televizi Karel Schwarzenberg.

„My jsme koaliční vláda, která nastoupila s jistým programem a ten nosí razítko Miroslava Kalouska. Měl by ho také dotáhnout, protože on je skutečně hlava a srdce reforem,“ vysvětluje šéf TOP 09.

ČTĚTE TAKÉ:

Uvnitř klubu se ministr financí těší bezmezné podpoře. Tu dokládá i anketa Lidových novin, které se na poslance TOP 09 obrátily s dotazem, zda by si dokázali představit koaliční vládu právě bez Miroslava Kalouska.

„Určitě ne. Kdyby nebylo pánů Schwarzenberga a Kalouska, o většině z nás by nikdo nevěděl. Byli bychom jen občané více či méně úspěšní ve svých profesích, vzpomínající na svá členství v jiných politických stranách,“ nezapomíná kandidát strany na moravskoslezského hejtmana Pavol Lukša na zásluhy vůdců, kteří TOP 09 i podle Kalouskových slov „vydupali ze země“.

ČTĚTE TAKÉ:

A podobně se vyjádřili i další oslovení. „Upřímně? Neumím. Ale toto není na pořadu dne,“ přidává se pražský poslanec Václav Kubata. Právě odvoláním na to, že jde o nereálný scénář, se oháněla většina členů strany. „Toto přání má charakter spekulace, je irelevantní,“ vzkázal třeba Jiří Skalický.

Přes palubu by hodili Kalouska jen Starostové

Jedinou výjimku v postoji TOP 09 představují čelní představitelé se stranou spolupracujícího hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Konkrétně šéf hnutí a zároveň předseda sněmovního poslaneckého klubu TOP 09 a starostů Petr Gazdík jako jediný připustil, že je možné pokračovat ve vládě i bez ministra Kalouska.

Podobně reagoval i místopředseda STAN Stanislav Polčák. „Umím si to představit, pokud by se prokázalo, že nemluvil pravdu. Ale nemyslím si, že se tak stane. Pan ministr řekl, že pan Lessy nemluví pravdu a má na to svědky,“ uzavírá Polčák.

Autoři: , ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat