Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kobra se nepotí. Já ano

Česko

Chcete být in? Musíte mít vypracované tělo. Nesnášíte posilovnu? Tak si kupte DVD s pilates, aerobikem nebo jógou a cvičte doma. Nejdřív se ale ujistěte, že vás při tom nikdo nepozoruje.

Osobně mám ke cvičení velmi rozporuplný postoj. Jsem náturou spíš kavárenský povaleč a dlouho mi tohle označení nevadilo. Až poslední dobou se trošku stydím přiznat, že si raději zajdu na dobrou večeři, než abych šla své tělo potrápit do posilovny. Je to hlavně proto, že většina mých přátel se z kavárenských povalečů záhadným způsobem transformovala do sportovních nadšenců. Ten přerod u nich vznikl tak nějak přirozeně a já jsem najednou pochopila, že chci-li si popovídat se svou kamarádkou, měla bych ji doprovodit do posilovny a vylívat si srdce při spinningu. Vlepším případě na baru při popíjení iontového nápoje.

Nemám sice pocit, že by postavy mých sportujících přátel byly nějak abnormálně svalnaté, nicméně klid a pohoda jim čiší z očí. Jsou tak nějak spokojenější. Čím to je?

Hon za endorfiny Chtěla jsem té záhadě přijít na kloub. Všichni si pochvalovali, jak se při fyzické námaze vyplavují endorfiny, tzv. hormony štěstí. To chci taky! Rozhodla jsem se tedy, že do svého (už tak nabitého) programu zařadím nějakou sportovní aktivitu. Ale bylo mi jasné, že sporty, při kterých se používají složité nástroje, nejsou pro mě to pravé. Ani veselé skotačení při aerobiku mě moc neuchvacuje. Tak co s tím?

„Musíš začít nějakým méně náročným, pomalejším sportem. Uvidíš, jak tě to bude bavit,“ poradil mi můj kamarád Martin, který si dokonce najal osobního trenéra.

Dobrá, půjdu tedy na powerjógu! Jogínské cvičení je přece pomalé a vláčné a já jsem ocenila i to, že při něm nemusím mít žádné sportovní boty, ale vystačím si s bosou nohou. Na hodinu jsem vyrážela s úsměvem na rtech; těšila jsem se na ty endorfiny. Před sálem jsem rychle zhodnotila postavy a nátury ostatních cvičenek. Spadala jsem mezi ty nejmladší ročníky - bod pro mě. Většina z nich byla korpulentnější postavy - opět bod pro mě. A dokonce jsem viděla i dvě těhotné - já nejsem, takže si připisuji další bod. Vypadá to, že tohle cvičeníčko zvládnu levou zadní!

Začaly jsme cvičit a prvních deset minut jsem si připadala jako hvězda. Občas mě přepadlo i zívání. Leháro! Jenomže v té chvíli jsem netušila, že se jen rozcvičujeme. Postupem času se cviky stávaly náročnější a krkolomnější. Cítila jsem, jak se potím, a evidentně jsem byla jediná, komu to pomalé cvičení aktivovalo potní žlázy. Zpocené nohy mi při cvičení na zemi podkluzovaly a já začala mít před očima mžitky.

Poslední kapkou byl cvik, jehož odborný název si bohužel nepamatuji. Vím jen, že jsem při něm byla v kliku, měla předpaženou levou ruku a zvednutou pravou nohu. V této poloze všechny ostatní cvičenky vydržely celou minutu. Ne tak já - po deseti vteřinách, když se mi začalo klepat veškeré svalstvo, nejspíš na protest kvůli nezvyklé zátěži, jsem se s hlasitým žuchnutím svalila k zemi. Tím jsem všechny ostatní vyrušila ze cvičební meditace. Do konce hodiny jsem podváděla a nenápadně se ulejvala. Na powerjógu mě už nikdo nedostane.

K šípku s powerjógou!

Z cvičebního šoku jsem se pak několik týdnů vzpamatovávala. Ale přece se tak jednoduše nevzdám! O powerjóze jsem totiž četla jen samou chválu - zlepšuje držení těla, uvolňuje záda, zeštíhlí postavu, protáhne svaly, zesílí i nenápadné svaly, působí na metabolismus a má vliv na celkovou revitalizaci organismu. Ke všem pozitivním účinkům na tělo přidejte ještě vliv na harmonii duše a powerjóga se jeví jako cvičební zázrak.

Po předchozí zkušenosti jsem teď ale už nechtěla pohoršovat svou cvičební neschopností ve veřejném prostoru. Pro jistotu jsem si tedy zakoupila DVD a hodlala praktikovat powerjógu doma.

Cvičení doma má totiž několik nesporných výhod. Nemusíte dbát na slušivý sportovní oděv, při náročnějších cvičebních pozicích si můžete hekat, co hrdlo ráčí, a potoky potu vsákne koberec, aniž by se vám někdo posmíval. Přišel příhodný vlahý večer. Sice jsem byla trochu omezená místem - garsoniéra s nábytkem není zrovna prostorově výhodná, ale já zase nejsem žádná obryně, takže jsem se neobávala, že bych si cvičením mohla ublížit. V mé blízkosti se nenacházely ani žádné vzácné předměty, které bych mohla v zápalu sportování shodit či rozbít. Ve svém minibytě a provizorní tělocvičně však nežiju sama, nýbrž s partnerem. Naštěstí se rozhodl jít brzo spát a já mohla začít cvičit.

Rozcvičovací fáze ještě šla, jen jsem nemohla pořádně upažit levou rukou, protože bych narazila do skříně. Zrovna jsem se nacházela v pozici kobry, když se přítel probudil. Nevěřil vlastním očím. Viděl svého milovaného kavárenského povaleče, jak se válí na zemi s vytřeštěnýma očima a s krůpějemi potu na tvářích. Ač má powerjóga pozitivní vliv na duševní zdraví, můj partner si asi myslel, že jsem o zdravý rozum přišla. Pozici kobry jsem tak tak dokončila a závěrečný pozdrav slunci provedla už jen v duchu. Podle DVD jsem pak už nikdy necvičila.

„Cvičení doma je fajn, ale já osobně ho doporučuji jen jako doplňkovou záležitost. Myslím, že když někdo cvičí doma, má mnohem větší tendenci to šidit, a proto bývá cvičení málokdy efektivní. Dohled zkušeného cvičitele může navíc odstranit případné špatné cvičební návyky. Někteří to při cvičení doma mohou naopak přehnat a mohou si i ublížit. Nehledě na to, že sociální vazby, které při společném cvičení vzniknou, jsou fajn, tak proč se tomu vyhýbat,“ říká cvičitelka powerjógy Jana Novotná. Chápu, jenže můj poslední pokus si zacvičit a navázat nové kontakty neskončil rozvinutými sociálními vazbami, nýbrž trapasem.

„Někdy se může stát, že nemůžete přijít na hodinu cvičení, proto je fajn si pak doma zacvičit podle nějakého cvičebního DVD. Ale rozhodně to doporučuji jen lidem, kteří už se cvičením mají nějaké zkušenosti, třeba právě z veřejných kurzů,“ radí cvičitelka Jana.

Zpátky do kavárny Mé cvičební aktivity se po tomto sportovním debaklu stáhly jen na sprint do práce, běh po eskalátorech a posilování s nákupními taškami. Zatím mi to svědčí. I když... Kamarádka mi před nedávnem vyprávěla, že chodí na pilates. Je to prý takové pomalé, klidné cvičení, které báječně posiluje veškeré problémové partie. Možná se nechám přemluvit a jednu zkušební hodinu vyzkouším. Anebo že bych šla raději do kavárny?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!