Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kocáb a spol. nového prezidenta nenašli. Může za to Ovčáček, říká člen iniciativy

Česko

  5:00
PRAHA - Ambicí iniciativy Peloton, seskupené kolem hudebníka a bývalého politika Michaela Kocába, exministra Jana Kalvody či vysokoškolského pedagoga Václava Němce, bylo předestřít veřejnosti několik silných soupeřů pro stávající hlavu státu Miloše Zemana v prezidentských volbách. Skutečnou paletu kandidátů se jim vytvořit nepodařilo, žádný z nejvýraznějších soků Zemana se k ní nepřihlásil. Někteří představitelé výzvy mají za to, že uchazeče o Pražský hrad odradily komentáře hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Hlavní osobností Pelotonu je Michael Kocáb. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Iniciativa s podtitulem Hledáme prezidenta ohlásila svůj vznik loni na jaře. V provolání s názvem Kroměřížská výzva uvedla, že potenciální nový prezident musí ctít ústavu, zakotvení Česka v evropských strukturách či mít schopnost integrovat společnost. Jednoznačně pak definovala svůj cíl v nalezení takového kandidáta, který bude mít šanci porazit v prezidentských volbách stávajícího nájemníka Pražského hradu Miloše Zemana. 

Kocáb a spol. vybírají soupeře pro Zemana. Jejich akce je polibkem smrti, vzkázal Ovčáček

„Občanská společnost si nejprve vybere osoby, o kterých se předběžně domnívá, že by splňovaly nároky pro tuto funkci. Ty musí veřejnosti představit své myšlenky a postupně, ve větší či menší míře získávat podporu. V první fázi bude kandidátů více, to je ten peloton. V další fázi bude z pelotonu vybrán jeden, nejnadějnější kandidát, který již bude disponovat kompletní podporou občanské společnosti, která se do tohoto procesu zapojila,“ popisoval Kocáb loni na jaře serveru Lidovky.cz smysl projektu.

Iniciativa však v tomto ohledu selhala, peloton kandidátů se jí vytvořit nepodařilo. Z její aktivity nevzešel žádný seznam uchazečů o nejvyšší ústavní sankci, kteří by se těšili širší podpoře veřejnosti. Minulý týden se přitom odevzdávaly na ministerstvo vnitra registrace kandidátů. Z nejvýraznějších tváří současné sestavy soupeřů prezidenta se k iniciativě přímo nepřihlásil žádný. Určité sympatie vyjádřili projektu jen Marek Hilšer a Pavel Fischer, ti se však v favoritům volby neřadí.

Němec: Všichni mají strach z pražské kavárny

„V zásadě nebyl naplněný cíl v tom smyslu, jak jsme si to původně představovali. Tedy vytvořit peloton kandidátů,“ potvrdil serveru Lidovky.cz vysokoškolský pedagog Václav Němec, který je jedním z aktivních členů iniciativy a jejím bývalým mluvčím. Podle něj v neúspěchu Pelotonu na tomto poli sehrála hlavní roli skutečnost, že se mediálně podařilo iniciativě vtisknout nálepku skupiny odtržené od většinové společnosti.

„Myslím, že to souvisí s hloubením příkopů ve společnosti, kdy Ovčáček zahlásí z Hradu, že Kroměřížská výzva je pražská kavárna a její podpora pro kandidáty polibek smrti. A všichni mají strach, aby nebyli spojování s někým, koho Ovčáček označí jako pražskou kavárnu,“ vysvětlil Němec. Zmíněným způsobem se Ovčáček vůči projektu vymezil na svém účtu na sociální síti Twitter krátce poté, co Peloton vznikl.

Michael Kocáb - ilustrační foto
Hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Z iniciativy dlouhé měsíce zaznívaly hlasy, podle nichž by se v ideálním případě měli Miloši Zemanovi postavit a do pomyslného pelotonu zařadit expremiér Petr Pithart, bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil či někdejší velvyslanec v Rusku či USA Petr Kolář. Rozpaky z dosavadní činnosti iniciativy zvýraznila skutečnost, že ani jedna ze jmenovaných osobností do klání o Pražský hrad nevstoupila.

Navzdory tomu Michael Kocáb, hlavní tvář Pelotonu, soudí, že projekt svůj účel splnil. „Kroměřížská výzva vždy zdůrazňovala, že není a nebude volebním týmem. Měla primárně za cíl podporovat takové kandidáty, kteří jsou ve svých státnických, politických, morálních kvalitách a co do vlastní životní historie v souladu s jejím statusem,“ sdělil serveru Lidovky.cz s tím, že kandidáty Pelotonu jsou Marek Hilšer a Pavel Fischer.

Peloton podpoří Hilšera s Fischerem

Kocáb dále připomíná sérii desítek veřejných debat, které Peloton uspořádal v různých městech Česka. Během nich se podle něj povedlo formulovat, jakou osobností by prezident měl být. Iniciativa současně považuje za úspěch, kolik lidí připojeným podpisem ke Kroměřížské výzvě dalo najevo souznění s její představou o nutných předpokladech pro výkon prezidentské funkce.

Peloton z Kroměříže

Iniciativa Peloton ohlásila svůj vznik a zahájení činnosti loni 21. května v Kroměříži, odtud také pramení název jejího provolání Kroměřížská výzva.

Mezi nejvýraznějšími signatáři jsou vedle Kocába kněz Tomáš Halík, někdejší disident Daniel Kroupa či bývalý ministr vnitra Jan Ruml.

Určité vyšumění projektu ilustruje i strnulost jeho webových stránek, kde jsou poslední novinky z letošního března. Web také stále udává jako kandidáta na prezidenta Jiřího Pospíšila, který se přitom o prezidentskou funkci ucházet nebude.

„Kroměřížská výzva splnila svůj smysl v tom, že jako první otevřela téma prezidentské volby, definovala hodnoty, které by podle signatářů této iniciativy měl prezident splňovat, a jimi ovlivnila další společenský diskurz na toto téma,“ sdělila serveru Lidovky.cz spolumluvčí Pelotonu Hana Konvalinková. „Výzva má k dnešnímu dni téměř 12 tisíc signatářů, řada z nich se účastnila debat a dále se aktivně zapojuje do její činnosti,“ dodala.

Peloton nyní hodlá napnout síly k tomu, aby v kampani podpořil Pavla Fischera a Marka Hilšera. Jakým způsobem to udělá, ještě prodiskutuje. Současně bude zajímavé sledovat, zda se přidrží dalšího ze svých plánů. Tedy doporučit kandidátům s malou šancí na úspěch, aby netříštili síly antizemanovského křídla a ustoupili výraznějším adeptům na hradní post. Podle tohoto klíče by přitom byli v ohrožení právě Hilšer s Fischerem, kteří se v průzkumech mezi hlavními vyzyvateli Zemana neobjevují.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!