Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kocáb platí premiérova syna. Jako odborníka na extremismus

Jan Fischer jr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer jr. | foto: Lidové noviny

PRAHA Úřad vlády má hned dva zaměstnance, kteří nesou příjmení Fischer. Prvním z nich je premiér, druhým jeho syn: Jan Fischer junior. Jednadvacetiletý student politologie od února "stážuje" pod vládním zmocněncem Michaelem Kocábem. V lidskoprávní sekci platí za odborníka na extremismus. Premiérův syn však podezření z protekce odmítl, nejedná se prý o stáž ale o placenou práci.

"Jan Fischer mladší je v Sekci pro lidská práva na stáži formou dohody o pracovní činnosti od letošního února do června," potvrdil LN Roman Prorok z tiskového odboru vlády.

Na úřadě ovšem premiérův syn nečerpá jen praktické zkušenosti jako řadový stážista. Za své angažmá dostává i plat. Na kolik si úřad služeb Fischera juniora cení, nechce prozradit. "Za práci pobírá odměnu, která je standardně vyplácena v obdobných případech," uvedl Prorok. Obvyklá praxe je přitom jiná.

Vzájemná výpomoc ?

Paradoxní je, že premiérův syn pracuje pod Michaelem Kocábem. Právě Kocábovi před měsícem ministerský předseda Jan Fischer přiklepl náhradní vládní funkci. To když zelení donutili Kocába – kvůli sporům s vládou o budoucnost Prunéřova – k rezignaci na funkci ministra pro lidská práva a menšiny. Vedení ministerstva se do konce volebního období ujal Fischer. A jednou z prvních věcí, jež z tohoto titulu učinil, bylo, že odvolal vládního zmocněnce pro lidská práva Jana Litomiského a nahradil jej Kocábem.

"U nás většinou stážisti nedostávají žádný plat," ujišťoval pracovník tiskového odboru, který si nepřál být jmenován. "Teď jsme tady měli na tři týdny studenta z Oxfordu, pracoval zdarma, sbíral zkušenosti."  Premiérův syn však s úřadem uzavřel dohodu, podle níž mu je vyplácena odměna za dvacet hodin práce týdně.

Fischer mladší: "Není to stáž, ale normální práce"
"Není to žádná stáž do školy, ale dohoda o pracovní činnosti, kterou jsem si zařídil sám," brání se ale nařčením z protekce Fischer junior podle serveru iDnes.cz. "Nemyslím si, že jen kvůli tomu, že jsem syn premiéra, bych měl pracovat na půl úvazku měsíčně zadarmo. Něco jiného je čtrnáctidenní stáž a půlroční kvalitně odvedená práce," dodává Fischer mladší.

Podle svých slov například připravuje stanoviska k bodům předkládaným vládě, koordinuje skupinu proti extremismu, kterou svolává zmocněnec Kocáb nebo vypořádává připomínky ke strategii politiky proti sociálnímu vylučování.

Premiér dává od synova angažmá ruce pryč
Premiér Jan Fischer se dušuje, že výhodnou brigádu synovi nezprostředkoval. "Žádnou z otázek spojených s touto stáží neřešil předseda vlády a neměl na ni vliv," tvrdí Fischerův mluvčí Roman Prorok. "Pan premiér proto necítí potřebu angažmá svého syna komentovat," dodal.

Vysvětlení, jak se mladý student k prestižní praxi dostal, chybí. Obecně platí, že se stážisté rekrutují podle toho, zda je o jejich odborné zaměření na úřadě zájem. "Je to student politologie, byl nám doporučen, že se zabývá pravicovým extremismem u nás i v zahraničí," vysvětluje mlhavě tajemník zmocněnce Michaela Kocába Petr Koubek. Pak už ale odkazuje na šéfa sekce pro lidská práva Czeslawa Walka. Ten je však do konce týdne v zahraničí a na otázku, proč si jako tajemníka najal právě Fischerova syna, neodpověděl.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...