Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kocáb s problémovými lidmi bydlet nebude

Česko

  17:50
CHOMUTOV - Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb odmítl pozvání primátorky Chomutova Ivany Řápkové (ODS). Ta mu chtěla uhradit týdenní pobyt v panelovém domě s nepřizpůsobivými lidmi. Při návštěvě problémového sídliště Janov v Litvínově na Mostecku řekl, že mu to nedovolí jeho vládní povinnosti.

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb (vlevo) přijel 24. února do Litvínova na Mostecku, aby si prohlédl zdejší problémové lokality. Mimo jiné navštívil i základní a mateřskou školu na sídlišti Janov. foto: Libor ZavoralČTK

"Vzhledem k našemu předsednictví v EU jsem, bohužel, zcela vytížen. Nevím, jak by premiér pohlížel na to, že budu týden mimo," řekl Kocáb. Do Chomutova se ale chce vypravit, termín neupřesnil.

Chomutov navštívila v pondělí ministrova mluvčí Lejla Abbasová. Chtěla monitorovat činnost exekutora, který začal 17. února odebírat dlužníkům peníze při výplatě sociálních dávek na magistrátu. V pondělí však neúřadoval, čelí podle Řápkové tlaku ministerstva spravedlnosti. "Navíc tak poskytneme dlužníkům čas, aby začali své dluhy řešit, například splátkovým kalendářem. Od exekucí neustoupíme, budou pokračovat v březnu," řekla primátorka dříve.

O odebírání peněz dlužníkům při výplatě dávek uvažuje i litvínovská radnice. Exekutoři by odebírali jen část peněz z dávky, aby se zejména rodiny s dětmi nedostávaly do existenčních potíží.

Kocáb považuje exekuce za nezákonné, opírá se o stanovisko ombudsmana. Podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové je odebírání peněz v rozporu s ústavou. Kontrolu, která má prověřit postup exekutora, pošle do Chomutova i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Město však kritiku odmítá, za zákonný označili postup Chomutova i někteří právníci. Další jejich kolegové se zase snaží dlužníkům pomoci. S plnou mocí od svého klienta přišel například v pondělí vyzvednout jeho dávku právník David Valouch. Exekutor totiž podle něj nemůže podle zákona advokátovi s plnou mocí peníze dlužníka sebrat, nesmí totiž provést osobní prohlídku třetí osoby. Vzhledem k absenci exekutora však Valouch plnou moc neuplatnil.

Autor: