Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kočkopes ve školách naráží. Představy ministra Plagy považují ředitelé za nerealizovatelné

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga | foto: ČTK

Praha Jako byste se vypořádali s tím, že vám teče do lodi, a rázem byste zahlédli, že se řítíte na útes. Ředitelé základních škol teď vydýchávají představu ministra školství Roberta Plagy (ANO), již před poslanci předestřel ve středu večer.

Prohlásil, že v červnu budou moci do škol po menších skupinách i starší žáci, myšleno ti z druhých stupňů. „Tyto děti by se alespoň měly potkat,“ řekl Plaga s tím, že „už to nebude o vzdělávání“. „Až do konce školního roku by měla být dominantní výuka na dálku,“ uvedl ministr.

„Má-li se otevřít i druhý stupeň, a to ve stejném režimu jako ten první, a zároveň by zůstal zachován limit 15 dětí ve třídě, nedalo by se to v naprosté většině škol zrealizovat,“ řekl serveru Lidovky.cz šéf Asociace ředitelů základních škol Michal Černý, který zároveň vede Masarykovu základní školu v Praze-Klánovicích.

Vláda nařídila uzavřít školy kvůli koronavirové nákaze 11. března. Postupně se otevírají, od 11. května se tam vrátili deváťáci k přípravě na přijímačky, od 25. května tam budou moci, dobrovolně, i žáci prvního stupně. V tzv. školní skupině jich bude smět být nejvýš 15, její složení se nesmí měnit a ani kantoři se u nich střídat. Skupiny se nesmí setkávat.

Dosud se neví, kolik takových skupin vznikne, školy zájem rodičů teprve zjišťují. Navíc dál poběží vzdálená výuka, má být dominantní. I proto ředitelé mnohde netuší, zda budou mít dostatek vyučujících – z nichž někteří spadají věkem či svou anamnézou do rizikových skupin – a kam se ve škole všichni vejdou. Znásobit tyhle problémy teď mohou, ne vlastní vinou, i ročníky z druhého stupně.

„Ředitelům škol dalo spoustu práce logisticky zvládnout chystaný nástup žáků prvního stupně do škol. A nyní by měli přibrat další žáky, ty z druhého stupně. Moc to nechápu. Řada škol narazí na nedostatečné prostory, neboť při dělení na skupiny využijí i učebny druhého stupně,“ řekl serveru Lidovky.cz Zbyněk Mašek, ředitel školy ve Svatobořicích-Mystříně na Hodonínsku.

Na dotaz serveru Lidovky.cz ministerstvo školství uvedlo, že záměrem dobrovolného návratu druhostupňových školáků do škamen je „realizace konzultací či občasných vzdělávacích aktivit v menších skupinách žáků na 2. stupních základních škol a školách středních, a to ve stěžejních předmětech a formou třídnických hodin“. „U středoškoláků to bylo zamýšleno zejména kvůli praktickému vyučování, jež nelze realizovat distančně,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí resortu Aneta Lednová.

Odkaz na epidemiology

Vedle ředitelů škol jsou k Plagovu návrhu kritičtí i někteří zákonodárci. „Školy mají být buď otevřeny normálně, a já jsem pro, nebo uzavřeny. Kočkopes typu, že žáci nejsou se svým učitelem a jsou v jakési skupině, je k ničemu,“ řekl serveru Lidovky.cz Václav Klaus, poslanec Trikolóry a někdejší ředitel gymnázia PORG. Poslanec Martin Baxa (ODS) navrhuje ještě zvážit plošnější otevření škol, což Plaga s odkazem na epidemiology odmítá.

Docházka do škol souvisí i s čerpáním ošetřovného. Kvůli zavřeným školám a školkám ho stát vyplácí rodičům dětí do 13 let a starších školáků s postižením; činí 80 procent vyměřovacího základu. Poslanci schválili, že na ošetřovné by měli mít do konce června nárok i ti rodiče, již své ratolesti do otevíraných škol a školek nepošlou; zákon posoudí Senát.

Šéf resortu ve sněmovně také řekl, že nepředpokládá, že by se školy při případné druhé podzimní vlně epidemie znovu zavíraly plošně. Vrátí-li se nákaza, mohlo by se dle ministra stát, že se dostanou do karantény některé ze škol, či spíš některé ze tříd. „Kroky směřují k tomu, aby to potenciální vypnutí nebylo úplné, ale aby se soustředilo na oblasti nákazy,“ uvedl.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?