Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kocourek má desky, ale jen pro vyvolené

Česko

BRNO/VÍR Pamětní desky připomínající úmrtí legendárního všeuměla Franty Kocourka nejsou pro každého. To není posmrtný vtip slavného vtipálka, ale důsledek letitého sporu. Byť by se jím možná Kocourek sám dobře bavil.

Recesistovi příznivci nechali vyrobit už dvě kamenné tabule a jednu z nich o víkendu znovu odhalili k 18. výročí Kocourkovy smrti. Vzdor nesouhlasu rodiny, kterou zastupuje silákova manželka Ludmila a jeho dlouholetý asistent František Kocman. Oba u jeho náhlé smrti 7. 7. 1991 v hospodě v Hrdé Vsi pod Vírskou přehradou byli.

Na straně tvůrců desek stojí Karel Popelka ze Sdružení dobré nálady, který tvrdí, že ho silák do stejné hospody zval na pivo slovy vytesanými na první z desek. „Doval se za náma zapařit na hrdou ves, tam teče špica čechr prodem. 7. 7. 1991 Frantova hercna zarumplovala naposled...“ hlásá text s kopií Kocourkova podpisu. Rodina protestovala proti chybám, ale i tomu, že o aktivitě nevěděla.

Předloni představili lidé z Víru další desku, která nese jen Kocourkovo jméno a datum smrti. Ani s ní ale neuspěli. Přesto každoročně pořádají ve výroční den setkání. „Budeme to zkoušet, dokud se nedohodneme,“ řekl Popelka. „Udělali jsme to na uzavřené ploše našeho Veselého statku, aby lidé mohli přijít,“ podotkl.

Manželka Ludmila již dříve LN sdělila, že instalaci desky považují za zneužití jména rodiny. „To nadále trvá,“ říká Kocman s tím, že lidé ve Víru Kocourka osobně téměř neznali a spíše se snaží těžit z jeho popularity při své propagaci.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?