Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kofein škodí těhotným

Česko

Nastávající matky by měly denně vypít maximálně dva šálky kávy či čtyři šálky čaje

LONDÝN Ženy by měly během těhotenství omezit konzumaci kofeinu na minimum. Oznámila to britská potravinová inspekce (FSA). Opírá se přitom o studie vědců z univerzit v Leedsu a Leicesteru, kteří zkoumali zdravotní stav více než 2600 žen mezi osmým a dvanáctým týdnem těhotenství.

Z výsledků bádání, které cituje server BBC News, vyplývá, že nastávající matky by měly denně vypít nejvýše dva šálky kávy nebo čtyři šálky čaje. V opačném případě riskují nízkou poporodní hmotnost svého dítěte. Kofein se přitom nevyskytuje jen v kávě. Nachází se také v kakau, energetických nápojích, kokakole nebo oblíbené čokoládě, a dokonce v některých lécích.

Těhotné ženy, které denně přijímají mezi 100 a 199 mg kofeinu, čelí dvacetiprocentnímu riziku, že porodí dítě s nižší hmotností. Pokud jejich příjem kofeinu překročí 300 mg, riziko stoupne na 50 procent. Zároveň s tím se zvyšuje také možnost potratu. Děti narozené s nízkou poporodní hmotností mají větší sklon k různým závažným onemocněním, jakými jsou srdeční choroby nebo cukrovka.

Dávka 300 mg kofeinu odpovídá například třem průměrných hrnkům instantní kávy, 6 šálkům čaje, 8 plechovkám kokakoly, 4 plechovkám energetických nápojů nebo 400 gramům obyčejné čokolády.

O nepříznivém vlivu kofeinu vědci věděli již dříve. Nyní však zjistili, že škodlivá může být již mnohem menší dávka, než dosud předpokládali.

Před časem přišli vědci z londýnské univerzity s jiným zajímavým zjištěním. Ženy, které během těhotenství střídmě konzumují alkohol, snižují u svého dítěte riziko hyperaktivity. Jejich potomci bývají úspěšnější při slovních testech než děti narozené matkám, které v těhotenství zcela abstinovaly.

Autor: