Společnost Kofola ČeskoSlovensko tam kromě svého sídla zpřístupní i expozici věnovanou historii a současnosti značky, která vznikla v roce 1960, kdy byly západní nápoje jako například Coca-Cola a Pepsi-Cola v socialistickém Československu silně nedostatkovým a luxusním zbožím.
K přestavbě části bývalého dolu se Kofola dostala po devíti letech od okamžiku, kdy budovu v sousedství Místecké ulice v roce 2016 firma koupila.
„Jsme rádi, že se nám po letech nevyzpytatelného covidu, náročné energetické a ekonomické krize podařilo začít si plnit náš sen. Zrevitalizujeme památkově chráněnou budovu, která psala příběh mnoha horníků, po rekonstrukci ji zpřístupníme nejen našim zaměstnancům, ale i široké veřejnosti,“ uvedl plány Kofoly spoluzakladatel firmy René Musila.
Proměna za 230 milionů, pomůže i dotace
Objekt, který vznikl na přelomu 50. a 60. let, bude za zhruba 230 milionů korun přestavěn podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Přibližně 57 procent plánovaných nákladů uhradí evropská dotace.
Budova si zachová původní cihlový vzhled, řetízkový systém šaten i členění oken. Uvnitř vzniknou otevřené kancelářské prostory a prosklená nástavba nabídne výhled na celý industriální areál.

Sídlo a muzeum Kofoly bude stát v areálu bývalého Dolu Hlubina v Dolních Vítkovicích v Ostravě, hned vedle velmi frekventované Místecké ulice.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
„Budova bude mít převážně administrativní funkci doplněnou o expoziční okruh. Vnější cihelné obklady budou obnoveny a nová okna provedena dle původního členění. Uvnitř budovy budou vytvořeny volné prostory otevřených kanceláří, dvoupodlažní prostor řetízkových šaten bude vodorovně předělen vloženým patrem, přičemž historický řetízkový systém zůstane zachován,“ doplnil Musila.
Podle mluvčí firmy bude přestavba zahrnovat i kompletní technické vybavení. „V rámci stavebních úprav budou provedeny nové stěnové konstrukce, úpravy povrchů, osazeny budou zařizovací předměty včetně napojení na nové rozvody vody a kanalizace, provedena bude rovněž nová elektroinstalace, vzduchotechnika a klimatizace,“ uvedla Jana Ptačinská Jirátová.
Stavební práce potrvají zhruba 500 dnů, tedy přibližně rok a pět měsíců. Kofola bude sídlo využívat jako hlavní kancelářské zázemí pro více než tři stovky zaměstnanců.
Od roku 2006 firma sídlí v Ostravě-Porubě, její hlavní výrobní závod zůstává v Krnově. Ten byl v létě 2024 zasažen povodněmi, které dočasně omezily výrobu.
Značka Kofola vznikla v roce 1960 jako výsledek výzkumu Výzkumného ústavu léčiv v Praze. Výroba se naplno rozběhla začátkem 60. let a Kofola se rychle rozšířila po celém Československu.
Po roce 1989 značka téměř zmizela z trhu, obnovu zajistila až rodina Samarasových, která v roce 2002 založila společnost Kofola. Výrobu rozběhli v Krnově a značku znovu dostali mezi nejprodávanější české nápoje.
Dnes firma podniká i v dalších oblastech – vlastní například minerální vody Rajec a Kláštorná, bylinkové nápoje Leros, řetězec UGO nebo projekt pěstování kávy v Kolumbii. Výrobní závody má kromě Česka také na Slovensku, v Polsku a ve Slovinsku.
Vznikající muzeum doplní další již existující nebo teprve chystané projekty v areálu Dolních Vítkovic. Ve zrekonstruovaných mrazírnách sídlí pobočka Národního zemědělského muzea s expozicemi zemědělské techniky a českých potravin.
V přípravě je také projekt MUSEum+, který má vzniknout v prostorách vysokých pecí č. 4 a 6 a nabídne interaktivní výstavy zaměřené na budoucnost a kreativitu. Areál Dolu Hlubina byl prohlášen za národní kulturní památku v roce 2002. Těžba zde skončila o čtyři roky dříve.
13. července 2024 |