Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Koho z vysokých škol přednostně naočkovat? Start poznamenaly technické potíže i sporný apel z ministerstva

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. foto: Archiv Filozofické fakulty

Původní zpráva
PRAHA - Od pondělí se vysokoškolští pedagogové mohou přednostně hlásit k očkování proti nemoci covid-19. Registrační „okno“ je pro ně otevřené do 15. června. Start poznamenaly technické potíže, některým univerzitám nefungovaly přidělené kódy a musely dostat nové. Větší zádrhel však způsobila pasáž dopisu, jímž ministr školství Robert Plaga (za ANO) v minulém týdnu informoval rektory vysokých škol o okolnostech vakcinace.
  18:34

PŘEHLEDNĚ: Co všechno v pondělí otevřelo a jak se mění pravidla?

V ministrově dopisu se píše o přednostním právu „akademických pracovníků“, což je termín zahrnující odborné asistenty, docenty a profesory. Z logiky věci se nevztahuje na veškeré zaměstnance VŠ, mezi něž náleží třeba lidé ze studijních oddělení či jiných administrativních oblastí, ale kupříkladu i pracovníci z univerzitních kolejí – přitom i oni se zhusta potkávají se studenty a čelí riziku šíření nákazy koronavirem.

Dochází tak k nesouladu: zatímco v případě základních a středních škol se k přednostní vakcinaci mohli registrovat všichni jejich zaměstnanci, včetně školníků a kuchařek, u vysokých škol to neplatí.

„Nezmínění neakademických pracovníků v nynější registrační vlně nás mrzí. Naši zástupci v České konferenci rektorů či v Radě vysokých škol dlouhodobě prosazovali, aby možnost na přednostní očkování měli i administrativní a další neakademičtí pracovníci, bohužel však dosud nebyli vyslyšeni,“ uvedl pro Lidovky.cz Martin Procházka, rektor Univerzity Palackého v Olomouci.

Podle předsedy České konference rektorů Petra Skleničky může jít ze strany ministerstva jen o nešťastnou formulaci. „Podle striktního výkladu termínu ´akademičtí pracovníci´ bychom nemohli naočkovat laboranty, kteří pomáhají při výuce, ani doktorandy. To je podivné. Domnívám se, že došlo k omylu a že pojmem akademičtí pracovníci myslelo veškeré vysokoškolské zaměstnance,“ uvedl pro Lidovky.cz Sklenička. 

Ministerstvo však pro Lidovky.cz potvrdilo, že „prioritu v očkování mají pouze ti pracovníci vysokých škol, kteří již zajišťují nebo v nadcházejících týdnech budou zajišťovat prezenční výuku pro studenty“. Resort pak také počítá s tím, že ostatní zaměstnanci vysokých škol podstoupí vakcinaci spolu se zbytkem populace, v té souvislosti úřad zmiňuje i zrychlování tempa očkování.

Ministerstvo školství také ve svých materiálech uvádí, že prioritou je dosažení co nejbezpečnějšího průběhu výuky. Tu přitom zajišťují i studenti doktorského studia. A jak upozornil rektor Procházka, tím, že doktorandy často neváže s katedrou uzavřená pracovní smlouva, nemohou být – přestože učí – považováni za akademické pracovníky.

„Ministerstvo školství si je vědomo faktu, že na vysokých školách výuku zajišťuje či se na ní v nezbytné míře podílí i řada zaměstnanců, kteří nemají formálně status akademického pracovníka. V logice prioritizace je na ně třeba pamatovat,“ uvedla mluvčí resortu Aneta Lednová.

Nadto resort školství upozornil, že rozhodnutí, komu registraci umožnit a komu už ne, je záležitostí vedení univerzit.

„Vzhledem k různým režimům na vysokých školách a jejich personálnímu zabezpečení, ministerstvo školství rozumí, pokud se vedení vysoké školy rozhodne, že umožní registraci v určitých vlnách, respektive zavede-li režim přednostního udělování kódu pro kmenové zaměstnance a posléze i externistům,“ uvedla mluvčí Lednová. Z toho plyne, že přednostně podané vakcíny by se mohli dočkat i doktorandi a lidé z administrativy VŠ. Platí však, že před samotnou aplikací injekce s očkovací látkou musí každý předložit potvrzení, že je zaměstnancem univerzity.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!