Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kohout: Velvyslankyni Vicenovou tato vláda odvolávat nebude

Česko

  16:21aktualizováno  16:39
BRUSEL - Současná úřednická vláda Jana Fischera nebude odvolávat českou velvyslankyni při EU Milenu Vicenovou. V Bruselu to dnes řekl šéf diplomacie Jan Kohout.

Milena Vicenová foto: Jan Vytopil, SZ Brusel Reprofoto

Ten nyní hodlá připravit plán střídání velvyslanců na vysokých postech. Rozhodovat o něm ale bude až kabinet, který vznikne po květnových volbách. Zda navrhne změnu i na postu v Bruselu, Kohout říci nechtěl.

Kohout chce připravit seznam pro personální změny
O tom, že Kohout chce současnou velvyslankyně při EU odvolat, informoval v minulých dnech týdeník Respekt. Ministr to dnes nechtěl potvrdit, ale ani to nevyvrátil. Po setkání s Vicenovou v Bruselu pouze řekl, že spolu mají korektní dohodu, o jejíž podrobnostech ale nechtěl s novináři hovořit.

Podotkl pouze, že hodlá připravit seznam pro personální změny na důležitých zahraničních postech , který předloží svému nástupci v příští vládě. "To jest, aby příští vláda o těchto postech rozhodla," dodal.

Na dotaz, jestli se to bude týkat i české velvyslankyně při EU, jasně neodpověděl. "Prostě tato vláda paní velvyslankyni Vicenovou odvolávat nebude," prohlásil Kohout. Právě Kohouta Vicenová v Bruselu vystřídala na přelomu roku 2007 a 2008.

"Neschopnost velvyslankyně je mýtus," řekl Kohout
Informace, které se v souvislosti s osudy Vicenové v minulých dnech objevily v českých médiích, označil za spekulace. Za mýtus označil to, že by jí chtěl odvolat kvůli neschopnosti, jak to zmínil Respekt. "První mýtus, který se vytvářel a velmi nefér byl ten, že paní velvyslankyně nezvládala své úkoly. To je velká lež a velká faleš," řekl.

Za další mýtus označil, že by v jeho případě mohlo jít o pomstu. Vicenovou totiž do Bruselu vybrala vláda Mirka Topolánka, která Kohouta, který nyní ve vládě zastupuje ČSSD, odvolala. "Paní velvyslankyně nebyla tou, která by mě odvolávala, ta, která by sama sebe jmenovala. To je prostě od samého začátku falešná úvaha," řekl Kohout novinářům.

"Máme mezi sebou určitou dohodu, o které vás ale nebudeme o jejích detailech seznamovat," řekl o dnešním jednání s Vicenovou o její budoucnosti.

Každý rok dochází ke 30 až 40 personálním změnám
Česká diplomacie má kolem 120 misí v zahraničí, podotkl Kohout. Při obvyklém intervalu střídání tak na každý rok připadá kolem 30 až 40 personálních změn na rok. "Rozhodl jsem se, že připravím návrh, seznam určitých důležitých postů ke střídání v tomto roce, který potom předložím nebo předám budoucímu ministrovi zahraničních věcí," řekl.

V balíku by mohlo být i obsazení mise na Ukrajině. Dosavadní velvyslanec Jaroslav Bašta požádal o uvolnění ze zdravotních důvodů. Naopak údajně již vláda rozhodla o misi v Rusku, kam by měl jet současný velvyslanec v USA Petr Kolář. Jako možný Kolářův nástupce byl zmiňován Kohout a nejnověji se v médiích objevilo jméno ministra obrany Martina Bartáka.

Střídání i normálně vyvolává mediální i politickou pozornost, řekl Kohout.

"V tomto případě v čase předvolebním si myslím, že bude vhodnější, když připravím velmi dobře propracovaný a seriózní návrh výhledu střídání na některých důležitých postech na tento a příští rok a nebudu ho dávat této vládě ještě k odsouhlasení a ponechám ho na rozhodnutí vládě příští," dodal.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat