Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Kohoutková“ míří do kaváren

Česko

Pražské vodárny prosazují nový trend: restauratérům nabízejí k distribuci vodu z kohoutku

PRAHA Zapomeňte na stolní vody zvučných jmen. Vodárny tlačí do kurzu „kohoutkovou“. Kavárníkům nabízí k propagaci vody zdarma vybavení potřebné k jejímu servírování. Kampaň za pití vody z vodovodu rozjela v Praze vodárenská společnost Veolia. Ta zásobuje nejen Prahu, ale též většinu Čech, Olomoucko i Zlínsko. Podle mluvčí Veolie Marcely Dvořákové je trend odmítání balené vody i v cizině. „Trend podpory vody z vodovodu je pozorovatelný v celém světě. Londýn zapojil do kampaně i členy britského parlamentu, v Paříži restaurace servírují designové karafy,“ řekla mluvčí Veolie Dvořáková. Hygienikům i ekologům se nápad vodárny zamlouvá. „Produkce balených vod je obrovská zátěž pro životní prostředí. PET lahve se nedají recyklovat, jen je umíme znovu použít. A balená, obyčejná voda musí jet desítky i stovky kilometrů autem do obchodu za spotřebitelem,“ říká ekolog Martin Skalský z Arniky.

„Toto je sympatický servis. V řadě zemí Evropy normálně funguje, že člověk v restauraci dostane k pití džbán vody zdarma. Nevím, proč by to nemělo fungovat i u nás,“ dodal Skalský.

Většina majitelů restaurací je proti - prodělají Vodovodní voda nevadí ani hygienikům. Nikde v republice by z kohoutků neměla vytékat škodlivá tekutina, kohoutková voda vyhovuje i v tak důležitých ukazatelích, jako jsou dusičnany či těžké kovy. „Pražská voda je úplně perfektní, lepší nebo stejná jako voda balená. Jsem pro tento projekt, aby na stole byla čerstvá voda z kohoutku,“ řekl hygienik Vladimír Polanecký.

„Naším cílem je vrátit tradici pití kvalitní čerstvé vody v restauracích i domácnostech,“ vysvětlila mluvčí vodárny Dvořáková.

Veolia proto nabízí pražským podnikům k užívání luxusní karafy, sklenice, nerezové podnosy i malé skleničky na vodu ke kávě. Projekt má pomoci dokázat, že obyčejná voda z obecního vodovodu je kvalitní alternativou k baleným vodám. Někteří restauratéři to berou jako dobrý nápad, jiní ze zásady takovou možnost odmítají. Bojí se poklesu tržeb za nápoje - za značkovou lahev utrží třeba dvě třetiny její ceny, sklenice vody z vodovodu je stojí řádově haléře. „Nic nám to nevydělá, jen se zvýší náklady na umývání nádobí,“ shodují se.

První vlaštovky se ale už chytily - se servírováním vody natočené z vodovodu začali v podnicích, kde obsluhují postižení. V Praze jako první kývly na spolupráci tři kavárny, které spravuje organizace Green Doors. A záměr už má úspěch i v komerčních provozovnách. „Nápad se nám velmi líbí, vracíme se tímto k tradičnímu servírování kávy s vodou,“ řekla ředitelka Green Doors Lucie Broukalová. Točená voda však podle ní balenou vodu z nabídky kavárny nevytlačila. „Není možné si objednat jen samotnou vodu z vodovodu. Ta je pouze ke kávě. Její cena je zahrnuta v ceně nápoje,“ dodala Broukalová.

Výrobci balených vod jsou zatím klidní. Obavy z toho, že by jim v důsledku aktivit vodáren klesly v restauracích tržby, dosud nepociťují.

***

Kam na vodu z vodovodu?

Na projektu pražské vodárny Dejte si kohoutkovou zatím spolupracují tři kavárny, které se zabývají psychosociální rehabilitací lidí s duševním onemocněním. Jsou to Café na půl cesty na Pankráci, kavárna Café V. kolona v Bohnicích a hudební Klub v Jelení.

Restaurace, které se projektu účastní, mohou obdržet luxusní karafu (na snímku).

„Pražská voda je úplně perfektní, lepší nebo stejná jako voda balená. Jsem pro tento projekt, aby na stole byla čerstvá voda z kohoutku,“ řekl hygienik Vladimír Polanecký.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.