Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Kohoutková“ míří do kaváren

Česko

  8:04
PRAHA - Zapomeňte na stolní vody zvučných jmen. Vodárny tlačí do kurzu „kohoutkovou“. Kavárníkům nabízí k propagaci vody zdarma vybavení potřebné k jejímu servírování. Kampaň za pití vody z vodovodu rozjela v Praze vodárenská společnost Veolia. Ta zásobuje nejen Prahu, ale též většinu Čech, Olomoucko i Zlínsko.

Voda zdarma. Pražskou kohoutkovou vodu, která prý za tou balenou v ničem nezaostává, dostanete ke kávě zdarma například v hudebním Klubu v Jelení. foto: ČTK

Podle mluvčí Veolie Marcely Dvořákové je trend odmítání balené vody i v cizině. „Trend podpory vody z vodovodu je pozorovatelný v celém světě. Londýn zapojil do kampaně i členy britského parlamentu, v Paříži restaurace servírují designové karafy,“ řekla mluvčí Veolie Dvořáková.

Hygienikům i ekologům se nápad vodárny zamlouvá. „Produkce balených vod je obrovská zátěž pro životní prostředí. PET lahve se nedají recyklovat, jen je umíme znovu použít. A balená, obyčejná voda musí jet desítky i stovky kilometrů autem do obchodu za spotřebitelem,“ říká ekolog Martin Skalský z Arniky.  „Toto je sympatický servis. V řadě zemí Evropy normálně funguje, že člověk v restauraci dostane k pití džbán vody zdarma. Nevím, proč by to nemělo fungovat i u nás,“ dodal Skalský.

Většina majitelů restaurací je proti - prodělají
Vodovodní voda nevadí ani hygienikům. Nikde v republice by z kohoutků neměla vytékat škodlivá tekutina, kohoutková voda vyhovuje i v tak důležitých ukazatelích, jako jsou dusičnany či těžké kovy. „Pražská voda je úplně perfektní, lepší nebo stejná jako voda balená. Jsem pro tento projekt, aby na stole byla čerstvá voda z kohoutku,“ řekl hygienik Vladimír Polanecký.  „Naším cílem je vrátit tradici pití kvalitní čerstvé vody v restauracích i domácnostech,“ vysvětlila mluvčí vodárny Dvořáková.

 Veolia proto nabízí pražským podnikům k užívání luxusní karafy, sklenice, nerezové podnosy i malé skleničky na vodu ke kávě. Projekt má pomoci dokázat, že obyčejná voda z obecního vodovodu je kvalitní alternativou k baleným vodám. Někteří restauratéři to berou jako dobrý nápad, jiní ze zásady takovou možnost odmítají. Bojí se poklesu tržeb za nápoje - za značkovou lahev utrží třeba dvě třetiny její ceny, sklenice vody z vodovodu je stojí řádově haléře. „Nic nám to nevydělá, jen se zvýší náklady na umývání nádobí,“ shodují se.

 První vlaštovky se ale už chytily - se servírováním vody natočené z vodovodu začali v podnicích, kde obsluhují postižení. V Praze jako první kývly na spolupráci tři kavárny, které spravuje organizace Green Doors. A záměr už má úspěch i v komerčních provozovnách. „Nápad se nám velmi líbí, vracíme se tímto k tradičnímu servírování kávy s vodou,“ řekla ředitelka Green Doors Lucie Broukalová. Točená voda však podle ní balenou vodu z nabídky kavárny nevytlačila. „Není možné si objednat jen samotnou vodu z vodovodu. Ta je pouze ke kávě. Její cena je zahrnuta v ceně nápoje,“ dodala Broukalová.

 Výrobci balených vod jsou zatím klidní. Obavy z toho, že by jim v důsledku aktivit vodáren klesly v restauracích tržby, dosud nepociťují.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!