Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obžalovaní z pašování kokainu v banánech vinu odmítli. Chybí důkazy, míní advokáti

  9:14aktualizováno  13:05
Trojice mužů u pražského městského soudu odmítla obžalobu, podle které zorganizovala dodávku několika stovek kilogramů kokainu v krabicích s banány. Bývalý vedoucí pracovník Lidlu Jiří Gabriel i v Praze dlouhodobě žijící Kosovan Faton Gashi se poté rozhodli dále nevypovídat. Promluvil pouze někdejší spolupracovník uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře Petr Hrubý. Podle advokátů všech tří mužů nemá státní zástupkyně ke svým tvrzením žádné důkazy.

Gashi podle obžaloby řídil a koordinoval chod organizované skupiny, která obchodovala s drogami a působila v Česku, Německu a státech Jižní Ameriky. Někdejší vedoucí úseku ovoce a zelenina ve společnosti Lidl podle státní zástupkyně zajistil dopravu krabic s kokainem přes jím vybranou přepravní společnost a sledování zásilky. Hrubý zprostředkovával kontakty a propojení jednotlivých členů skupiny a poskytoval jim prostory pro konspirativní schůzky.

Dodávku, kvůli níž stojí před soudem, zorganizovala trojice podle obžaloby mezi listopadem 2021 a srpnem 2022. Obsahovala minimálně 300 kilogramů drog. Kokain byl uložen do papírových krabic s banány, které měly zajistit krytí. Lodí se drogy dostaly do Hamburku a odtud do dalších evropských zemí. Mužům hrozí v případě odsouzení až osmnáctiletý trest vězení.

Za Gabriela i Gashiho mluvili u pondělního hlavního líčení jejich advokáti, muži vypovídat odmítli. „Obžaloba ani vazba nedává smysl,“ prohlásil pouze bývalý manažer Lidlu. Právní zástupci obou pak mužů uvedli, že obžaloba zcela postrádá důkazy o tom, že by jejich klienti dováželi kokain. Podle Gashiho advokáta Petra Slepičky se prokázalo pouze to, že se trojice znala s lidmi, kteří obchodovali s drogami. Neznali ale podle něj ani nikoho z Jižní Ameriky.

Právník poukázal na to, že 300 kilogramů kokainu by se prodalo přibližně za 600 milionů korun. I při značných nákladech by tak každý z mužů musel vydělat řádově desítky až stovky milionů korun. V odposleších však podle Slepičky například zaznělo, že si Hrubý potřebuje půjčit 20 tisíc korun od své matky na nájem.

Z obžalovaných u soudu vypovídal pouze Hrubý. Prohlásil, že s oběma muži spolupracoval, odmítl ale jakoukoli souvislost s drogovou trestnou činností. „O obchodování s kokainem opravdu nic nevím,“ uvedl. Vypověděl, že obchoduje se značkovou módou a Gashi byl jeho dlouholetý klient i přítel. S Gabrielem se znal asi osm let. Podle Hrubého výpovědi spolupracovali při dovážení banánů – nechali postavit pekárny, ve kterých ovoce dozrávalo.

Muž promluvil také o svých vazbách na Krejčíře. Podle své výpovědi s ním byl rok a půl na Seychelách, kde mu dělal „podržtašku“. Vztahy tak měly čistě obchodní a Hrubý si z té doby odnesl podmíněný trest. Podnikatel Krejčíř byl v Česku stíhán za rozsáhlou hospodářskou trestnou činnost, před vyšetřováním ale v roce 2005 uprchl. V roce 2018 dostal v nepřítomnosti souhrnný trest 15 let vězení, mimo jiné za pokus o vytunelování státního podniku Čepro. V současnosti si odpykává dlouholetý trest za obchodování s drogami a pokus o vraždu v Jihoafrické republice.

Advokáti všech tří mužů v pondělí také požádali soud, aby jejich klienty propustil z vazby, ve které jsou již rok. Předsedkyně senátu Jarmila Pavlátová jim však nevyhověla. Hlavní líčení po výsleších obžalovaných a verdiktu o vazbách odročila. Hlavní líčení bude pokračovat na konci ledna.

10. června 2022

Autoři: ,