Gashi podle obžaloby řídil a koordinoval chod organizované skupiny, která obchodovala s drogami a působila v Česku, Německu a státech Jižní Ameriky. Někdejší vedoucí úseku ovoce a zelenina ve společnosti Lidl podle státní zástupkyně zajistil dopravu krabic s kokainem přes jím vybranou přepravní společnost a sledování zásilky. Hrubý zprostředkovával kontakty a propojení jednotlivých členů skupiny a poskytoval jim prostory pro konspirativní schůzky.
Dodávku, kvůli níž stojí před soudem, zorganizovala trojice podle obžaloby mezi listopadem 2021 a srpnem 2022. Obsahovala minimálně 300 kilogramů drog. Kokain byl uložen do papírových krabic s banány, které měly zajistit krytí. Lodí se drogy dostaly do Hamburku a odtud do dalších evropských zemí. Mužům hrozí v případě odsouzení až osmnáctiletý trest vězení.
Za Gabriela i Gashiho mluvili u pondělního hlavního líčení jejich advokáti, muži vypovídat odmítli. „Obžaloba ani vazba nedává smysl,“ prohlásil pouze bývalý manažer Lidlu. Právní zástupci obou pak mužů uvedli, že obžaloba zcela postrádá důkazy o tom, že by jejich klienti dováželi kokain. Podle Gashiho advokáta Petra Slepičky se prokázalo pouze to, že se trojice znala s lidmi, kteří obchodovali s drogami. Neznali ale podle něj ani nikoho z Jižní Ameriky.
Právník poukázal na to, že 300 kilogramů kokainu by se prodalo přibližně za 600 milionů korun. I při značných nákladech by tak každý z mužů musel vydělat řádově desítky až stovky milionů korun. V odposleších však podle Slepičky například zaznělo, že si Hrubý potřebuje půjčit 20 tisíc korun od své matky na nájem.
Z obžalovaných u soudu vypovídal pouze Hrubý. Prohlásil, že s oběma muži spolupracoval, odmítl ale jakoukoli souvislost s drogovou trestnou činností. „O obchodování s kokainem opravdu nic nevím,“ uvedl. Vypověděl, že obchoduje se značkovou módou a Gashi byl jeho dlouholetý klient i přítel. S Gabrielem se znal asi osm let. Podle Hrubého výpovědi spolupracovali při dovážení banánů – nechali postavit pekárny, ve kterých ovoce dozrávalo.
Muž promluvil také o svých vazbách na Krejčíře. Podle své výpovědi s ním byl rok a půl na Seychelách, kde mu dělal „podržtašku“. Vztahy tak měly čistě obchodní a Hrubý si z té doby odnesl podmíněný trest. Podnikatel Krejčíř byl v Česku stíhán za rozsáhlou hospodářskou trestnou činnost, před vyšetřováním ale v roce 2005 uprchl. V roce 2018 dostal v nepřítomnosti souhrnný trest 15 let vězení, mimo jiné za pokus o vytunelování státního podniku Čepro. V současnosti si odpykává dlouholetý trest za obchodování s drogami a pokus o vraždu v Jihoafrické republice.
Advokáti všech tří mužů v pondělí také požádali soud, aby jejich klienty propustil z vazby, ve které jsou již rok. Předsedkyně senátu Jarmila Pavlátová jim však nevyhověla. Hlavní líčení po výsleších obžalovaných a verdiktu o vazbách odročila. Hlavní líčení bude pokračovat na konci ledna.
10. června 2022 |