Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kokain v Lidlu? Stačí, aby pašeráci uvízli v zácpě, tvrdí šéf protidrogového

Česko

  12:00
PRAHA - Stačí, aby se pašerák zasekl v zácpě a skrytá zásilka kokainu v banánech může skončit v obchodním řetězci. „Tyhle případy jsou dány tou komplikovaností přepravy. Může tam dojít k tisíci neočekávaných situací,“ tvrdí ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. foto: František Vlček

Lidovky.cz: Když se podíváme na statistiky: v roce 2013 zachytilo jen něco málo přes 35 kilogramů kokainu, nosem se českým uživatelům ale prožene odhadem přes 800 kilogramů.  Nezadržíte jich málo?
Žijeme v otevřeném Schengenském prostoru, takže těch nástrojů na odhalení kontrabandů není úplně mnoho. Porovnáváte-li odhadovanou spotřebu se zachyceným materiálem, tak z toho nikdy ty orgány vymáhající právo nemohou vyjít dobře. Pokud se však podíváme na celosvětovou produkci kokainu a na počet jeho záchytů, tak kokain patří k drogám, které se vzhledem k produkci zachytává hodně.

Lidovky.cz: Můžete uvést nějaká čísla?
V Evropě se během pěti let ta střední hodnota pohybuje mezi osmdesáti až sto tunami kokainu. Logicky se ho nejvíc chytá na těch vstupech. To jsou přístavy třeba ve Španělsku, Portugalsku a Holandsku.

Banánová zásilka kokainu z Lidlu měla 110 kilogramů. Šla ‚proředit‘ až čtyřikrát

Lidovky.cz: Pár dní po velkém nálezu kokainu v pražské prodejně Lidl (viz odkaz) našli ve Francii podobnou zásilku. V obchodním řetězci skončilo v banánech 80 kilogramů kokainu. Mělo to nějakou souvislost s Českem?
Mělo to společného jmenovatele. Jednalo se o kokain. Těch zásilek v běžných potravinách vysokých obrátek se nachází relativně velmi mnoho. Zejména potraviny podléhající rychlé zkáze jsou velmi často využívány k pašování. To, že se o tom mediálně často neví, je z toho důvodu, že není vždy taktické takové věci zveřejňovat.

Lidovky.cz: Jak se tedy stane, že ten kokain skončí v supermarketech. To pašeráci udělají chybu?
Cíleně to určitě neudělají. Tyhle případy jsou dány tou komplikovaností přepravy. Může tam dojít k tisíci neočekávaných situací, se kterými ten plán nepočítal a ta zásilka si prostě pojede dál svou legální cestou. Ve správný čas a na správném místě má například tu zásilku drog někdo vyndat, ale zrovna tam být nemusí. Mohou to být příčiny naprosto banální. Technologická závada. Mohou třeba uvíznout i v zácpě. Nevyzpytatelné je ale i pašování v plachetnicích.

Banány z Kolumbie v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi. V podobných krabicích nalezli přes 100 kilogramů kokainu.

Lidovky.cz: Proč?
V důsledků nějakých bouří to může tu plachetnici někam zavát. Nemohou se vším počítat. Také může pašeráky zradit technika.

Lidovky.cz: Minulý rok dokonce našli kokain v české plachetnici...
Tam toho bylo docela hodně. Nejdřív našli 800 kilogramů, a když to rozebrali, tak se snad dostali až k číslu 1200 kilogramů. Nějací Češi v tom hráli roli, spíš ale ta loď plula jen pod českou vlajkou a byla na náš stát registrovaná.

Banánový kokain z Lidlu by na českém trhu vydržel půl roku

Lidovky.cz: Při pašování větších zásilek dávají často kartely kokain do zásilek s rychlokazícími potravinami. Proč?
Chtějí třeba přebít ten pach drogy. Spíš je to ale kvůli tomu, že ty zásilky podléhají jiným pravidlům. To zboží se odbavuje a proclívá rychleji. Jsou tam i nějaké volnější dopravní předpisy omezující například jízdu kamionu.

Lidovky.cz: Česká republika leží ve středu Evropy. Proudí kvůli tomu přes tuzemsko hodně kokainu?
Co se týče kokainu, tak se domnívám, že nejsme ve středu Evropy počítaje zájmem o drogu. Jsou tady jiní hegemoni a to spíš západně od nás - třeba Velká Británie, Španělsko a Francie. Dokonce i některé skandinávské země vykazují vysoké užívání této drogy. To je ale dáno i cenou, která se odvíjí od poměrně složitého pašování.

Lidovky.cz: Takže tady lidé na kokain zatím ještě nemají dost peněz?
Je to o kupní síle, ale i preferencí uživatelů. Česká republika má prostě štěstí v neštěstí s pervitinem. Velkou část poptávky po stimulací vykrývá právě on.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Lidovky.cz: Například v Británii byla velmi oblíbená dostupnější varianta kokainu zvaná crack. Objevil se i u nás?
Stále je po světě oblíbený. U nás, až na pár výjimek nějakých experimentů, jsme crack nikdy nezachytili. Myslím, že za 15 let to byly tak tři případy.

Lidovky.cz: Jak se vám daří bojovat proti novému trendu, kdy si lidé přes černé internetové trhy za pomocí bitcoinů objednávají dávky drogy pro vlastní potřebu a nechají si je dopravit poštou?
Ta droga musí přijít fyzicky a pak to mohou zachytit celníci. Když se jich zeptáte, zjistíte, že počet takových zásilek neustále stoupá. Poslední dobou se nám daří dělat i případy odvíjející se přímo od internetového prostředí. Většinou nás upozorní rodiče dětí, kteří s tím experimentují. Nakonec pak ještě zjistí, že jim třeba na ty bitcoiny dali peníze sami, protože chtěli, aby si tím děti rozvíjeli počítačovou gramotnost. Takové případy jsou však stále v řádech jednotek - bylo jich snad sedm.

Lidovky.cz: V Česku s kokainem hodně operuje nigerijská mafie. Proč zrovna oni?
To má spoustu důvodů. Mají osobní vazby v Belgii nebo Holandsku, odkud se droga často vozí. Jsou také hodně integrovaní v kurýrní přepravě kokainu. V Česku jsme historicky dělali hodně případů, které měly toho společného nigerijského jmenovatele. Navíc se Nigerijci v tuzemsku podílí i na koncové distribuci drogy. Nejsem však úplně přesvědčen, že jsou organizačně a kupní silou schopni zabezpečovat velké zásilky. To je spíš doménou těch tradičních zločineckých organizací, třeba z Balkánu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!