Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Utopte kolo! V Praze se šíří podivná zábava. Na Instagramu je dokonce speciální ‚hřbitovní‘ účet

Česko

  5:00
PRAHA - Napůl rozlomené elektrické koloběžky, ukradená sedadla z kol či propíchané gumy. U sdílených prostředků v Praze poměrně běžný jev. V posledních týdnech je však v tuzemské metropoli opakovaně k vidění ještě jeden obrázek – bicykl „odložený“ pod hladinou Vltavy.

Pražští strážníci se potápí pro elektrokolo utopené v řece Vltavě. foto: Městská policie Praha

Svítivá elektrokola zmizí z Horních Počernic. Firma je stahuje kvůli vandalismu

Posledním takovým případem se zabývala městská policie předminulý týden. Stejně jako v polovině dubna musela kvůli elektrokolu v řece nasadit do akce strážníky z poříčního útvaru vybavené potápěčskou technikou.

„Při vyhledávání pod hladinou spolupracoval ponořený strážník s návodčím a po 25 minutách bylo elektrokolo nalezeno na pravém břehu Vltavy v hloubce 1,8 metru,“ popsala pražská městská policie jeden ze zmíněných zásahů.

Jedno z elektrokol, která pražští strážníci v uplynulých týdnech vytáhli z řeky Vltavy.

Praha není výjimkou

Svítivě žluté elektrické kolo v ceně přibližně 50 tisíc korun patřilo v obou případech společnosti Homeport. Podle zástupkyně firmy Petry Holečkové se jednalo o cílené útoky. „Útočník si dojel na místo a kolo do vody hodil,“ řekla serveru Lidovky.cz se slovy, že lidem občas „takto přeskočí“. „Když se ale podívám na konkurenci, které se ztrácí nebo topí prostředky klidně po desítkách měsíčně, tak my jsme na tom docela dobře,“ dodala Holečková.

Pražští strážníci ve Vltavě našli utopené elektrokolo, které tam vhodil neznámý...
Společnost Lime, která nabízí elektrokoloběžky, porušila memorandum.

Ostatní poskytovatelé zmiňované služby připouštějí, že podobné zkušenosti s vandalismem na jejich sdílených kolech a koloběžkách mají také. Podrobně je ale většina z nich odmítá komentovat. Důvod? Nechtějí tím veřejnosti poskytovat návod k páchání další takových prohřešků.

„Jistá míra vandalismu bohužel existuje a asi mu nikdy nebude možné zabránit. Situace je ale naprosto srovnatelná s ostatními městy, kde působíme, a jak se služba stává pevnou součástí města, i míra vandalismu významně klesá,“ vylíčil serveru Lidovky.cz Ondřej Široký, provozní manažer společnosti Lime, jež loni zaplavila metropoli černozelenými elektrickými koloběžkami.

Vytahovat svůj sdílený prostředek z řeky museli již také reprezentanti firmy Rekola, provozující v Praze a dalších českých městech kola vyvedená v růžové barvě. Podle slov Magdy Zicháčkové, marketingové zástupkyně společnosti, řešila Rekola takový incident během loňského roku dvakrát.

Chlubí se „mrtvou“ koloběžkou

Ničení kol a koloběžek, které si lze za poplatek půjčit na ulici, se pro některé jedince stalo natolik zábavnou činností, že se s ní prostřednictvím sociálních sítí začali chlubit ostatním. Na Instagramu dokonce vznikl speciální účet s názvem Bird Graveyard (v překladu Ptačí hřbitov, Bird je americký výrobce elektrických koloběžek – pozn. red.), v jehož popisku se ironicky píše: Když uvidíte umírat koloběžky od firem Bird nebo Lime, pošlete nám jejich fotky či videa, abychom jim mohli vzdát poctu.

01.května 2019 v 06:51, příspěvek archivován: 31.května 2019 v 16:47

Na profilu, který údajně bojuje proti přeplněnosti chodníků těmito prostředky, je možné zahlédnout příspěvky ukazující, jak lidé sdílené stroje topí, zapalují, zahrabávají do písku, házejí vzduchem nebo na ně nechávají kálet své domácí mazlíčky. Ačkoliv jde o snímky a záběry pocházející především z USA, účty obdobného typu se pozvolna rozmáhají i v jiných koutech světa. A právě tato skutečnost provozovatele děsí. Obávají se, že čím více pozornosti bude problematice věnováno, tím více populární se stane mezi lidmi.

Účinných možností, jak vandalismu předejít, přitom příliš nemají. Rekole se osvědčila povinnost pro uživatele poutat kola k zábradlím, dopravním značkám či jiným pevně ukotveným předmětům a následně z jejich odložení pořídit fotografii. Snímky z výpůjček posléze firma kontroluje a shledá-li, že je kolo nevhodně zamčené, klienta zkontaktuje.

Společnost Homeport v návaznosti na události s utopenými bicykly strategicky omezila parkování u vody. Lidé mohou jejich elektrokola na nábřeží či v blízkosti rybníků na čas zastavit, poté s ním ale musí odjet jinam, kde jej po vrácení bezpečně zaparkují. „Vzhledem k tomu, že naše kola mají GPS lokátor, dají se dobře sledovat. Když jsou v zóně blízko vody, naši technici jedou na místo, aby případný vandalismus zavčas podchytili,“ přiblížila serveru Lidovky.cz Petra Holečková.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...