Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
1. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Utopte kolo! V Praze se šíří podivná zábava. Na Instagramu je dokonce speciální ‚hřbitovní‘ účet

Pražští strážníci se potápí pro elektrokolo utopené v řece Vltavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražští strážníci se potápí pro elektrokolo utopené v řece Vltavě. | foto: Městská policie Praha

PRAHA Napůl rozlomené elektrické koloběžky, ukradená sedadla z kol či propíchané gumy. U sdílených prostředků v Praze poměrně běžný jev. V posledních týdnech je však v tuzemské metropoli opakovaně k vidění ještě jeden obrázek – bicykl „odložený“ pod hladinou Vltavy.

Posledním takovým případem se zabývala městská policie předminulý týden. Stejně jako v polovině dubna musela kvůli elektrokolu v řece nasadit do akce strážníky z poříčního útvaru vybavené potápěčskou technikou.

„Při vyhledávání pod hladinou spolupracoval ponořený strážník s návodčím a po 25 minutách bylo elektrokolo nalezeno na pravém břehu Vltavy v hloubce 1,8 metru,“ popsala pražská městská policie jeden ze zmíněných zásahů.

Jedno z elektrokol, která pražští strážníci v uplynulých týdnech vytáhli z řeky...

Jedno z elektrokol, která pražští strážníci v uplynulých týdnech vytáhli z řeky Vltavy.

Praha není výjimkou

Svítivě žluté elektrické kolo v ceně přibližně 50 tisíc korun patřilo v obou případech společnosti Homeport. Podle zástupkyně firmy Petry Holečkové se jednalo o cílené útoky. „Útočník si dojel na místo a kolo do vody hodil,“ řekla serveru Lidovky.cz se slovy, že lidem občas „takto přeskočí“. „Když se ale podívám na konkurenci, které se ztrácí nebo topí prostředky klidně po desítkách měsíčně, tak my jsme na tom docela dobře,“ dodala Holečková.

Pražští strážníci ve Vltavě našli utopené elektrokolo, které tam vhodil neznámý...
Společnost Lime, která nabízí elektrokoloběžky, porušila memorandum.


Ostatní poskytovatelé zmiňované služby připouštějí, že podobné zkušenosti s vandalismem na jejich sdílených kolech a koloběžkách mají také. Podrobně je ale většina z nich odmítá komentovat. Důvod? Nechtějí tím veřejnosti poskytovat návod k páchání další takových prohřešků.

„Jistá míra vandalismu bohužel existuje a asi mu nikdy nebude možné zabránit. Situace je ale naprosto srovnatelná s ostatními městy, kde působíme, a jak se služba stává pevnou součástí města, i míra vandalismu významně klesá,“ vylíčil serveru Lidovky.cz Ondřej Široký, provozní manažer společnosti Lime, jež loni zaplavila metropoli černozelenými elektrickými koloběžkami.

Vytahovat svůj sdílený prostředek z řeky museli již také reprezentanti firmy Rekola, provozující v Praze a dalších českých městech kola vyvedená v růžové barvě. Podle slov Magdy Zicháčkové, marketingové zástupkyně společnosti, řešila Rekola takový incident během loňského roku dvakrát.

Chlubí se „mrtvou“ koloběžkou

Ničení kol a koloběžek, které si lze za poplatek půjčit na ulici, se pro některé jedince stalo natolik zábavnou činností, že se s ní prostřednictvím sociálních sítí začali chlubit ostatním. Na Instagramu dokonce vznikl speciální účet s názvem Bird Graveyard (v překladu Ptačí hřbitov, Bird je americký výrobce elektrických koloběžek – pozn. red.), v jehož popisku se ironicky píše: Když uvidíte umírat koloběžky od firem Bird nebo Lime, pošlete nám jejich fotky či videa, abychom jim mohli vzdát poctu.

01.května 2019 v 06:51, příspěvek archivován: 31.května 2019 v 16:47

Na profilu, který údajně bojuje proti přeplněnosti chodníků těmito prostředky, je možné zahlédnout příspěvky ukazující, jak lidé sdílené stroje topí, zapalují, zahrabávají do písku, házejí vzduchem nebo na ně nechávají kálet své domácí mazlíčky. Ačkoliv jde o snímky a záběry pocházející především z USA, účty obdobného typu se pozvolna rozmáhají i v jiných koutech světa. A právě tato skutečnost provozovatele děsí. Obávají se, že čím více pozornosti bude problematice věnováno, tím více populární se stane mezi lidmi.

Účinných možností, jak vandalismu předejít, přitom příliš nemají. Rekole se osvědčila povinnost pro uživatele poutat kola k zábradlím, dopravním značkám či jiným pevně ukotveným předmětům a následně z jejich odložení pořídit fotografii. Snímky z výpůjček posléze firma kontroluje a shledá-li, že je kolo nevhodně zamčené, klienta zkontaktuje.

Společnost Homeport v návaznosti na události s utopenými bicykly strategicky omezila parkování u vody. Lidé mohou jejich elektrokola na nábřeží či v blízkosti rybníků na čas zastavit, poté s ním ale musí odjet jinam, kde jej po vrácení bezpečně zaparkují. „Vzhledem k tomu, že naše kola mají GPS lokátor, dají se dobře sledovat. Když jsou v zóně blízko vody, naši technici jedou na místo, aby případný vandalismus zavčas podchytili,“ přiblížila serveru Lidovky.cz Petra Holečková.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...