Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kolaps v Praze: nešel proud, stálo metro, auta bourala

PRAHA - Prahu postihl rozsáhlý výpadek proudu. Bez elektřiny se ocitlo několik pražských čtvrtí - Pankrác, Jižní město a Vinohrady. Doprava v centru kolabovala. Výpadek způsobila porucha rozvodny na jihu města.
Tramvaj - ilustrační foto.

Tramvaj - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

V postižených oblastech přestaly jezdit tramvaje, semafory nefungovaly. "Tramvaje přestaly jet zhruba v půl desáté. Zůstaly stát na křižovatce na Výtoni a ve stejnou chvíli přestaly fungovat i semafory. Řidič otevřel dveře a řekl, ať jdeme pěšky, že vypadl proud," popsala situaci zpravodajka LN.

V tu chvíli již bylo Rašínovo nábřeží směrem do centra ucpané auty a kolona se ani nehla. Lidé museli jít pěšky. "Teprve, když přešli Palackého most, ve směru z Anděla, několik tramvají se rozjelo a začaly opět fungovat semafory. Opačným směrem - tedy na Anděl - žádné tramvaje ale nejely," dodala reportérka. Auta jela krokem a doprava kolabovala.

Výpadek zaskočil i řidiče aut, policisté řešili několik nehod
Výpadek proudu neochromil pouze hromadnou dopravu, ale na dlouhou dobu i tu automobilovou. Série nehod na frekventovaných dopravních uzlech způsobila z ranní cesty do práce "horor" .

V místech bez elektřiny museli policisté řídit dopravu na velkých světelných křižovatkách. "Všechno, co má ruce, nohy, je teď venku a řídí nějakou křižovatku," řekl v půl desáté Libor Šindelář z odboru řízení dopravy pražské policie. Došlo i k několika nehodám.

Podle Šindeláře sice nejsou příčiny nehod zatím přesně vyšetřené, je ale zřejmé, že svou roli sehrál i výpadek světelné signalizace. "Troufám si říct, že i tohle byla příčina některých dnešních nehod. Ono zareagovat ve vteřině, když vám vypadnou těsně před vámi světla, je velmi těžké. Navíc my systémy signalizace neovládáme a na místě čekáme až je zapojí firma Eltodo" doplnil Šindelář.

Tisková mluvčí pražské policie Andrea Zoulová doplnila, že za neobvyklý kolaps mohlo hned několik okolností. "Kvůli počasí vyjelo mnohem více lidí automobily. Navíc delší dobu nepršelo a lidi nepřizpůsobili svou jízdu stavu vozovky. V neposlední řadě za nehody mohl i výpadek elektřiny. Pražští řidiči si až příliš zvykli spoléhat právě na semafory, a když tahle možnost odpadne, častěji bourají," uvedla Zoulová.

Kvůli výpadku byla uzavřena stanice metra Pankrác a od 9:30 deset minut nejezdila celá trasa C, uvedl mluvčí pražského dopravního podniku Ondřej Pečený.

Porucha rozvodny zásobující Prahu
"V 9:28 jsme zaznamenali výpadek na 400megawattové rozvodně na Chodově, která je jednou ze čtyř rozvoden zásobující Prahu," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.

Distribuce elektřiny podle mluvčí provozovatele přenosové soustavy, firmy ČEPS, Jany Jabůrkové během několika minut naběhla. "V 9:34 bylo vše uvedeno do pořádku. Proud se postupně dostává přes distribuční síť ke konečným odběratelům," doplnila mluvčí. Příčina havárie je zatím neznámá.

K výpadku proudu došlo v jižní části metropole a částečně i v centru. "Na jihu se podařila dodávka z 80 procent obnovit, v centru Prahy se na tom pracuje, za několik desítek minut by mělo být vše v pořádku," řekl krátce po půl desáté Holubec.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat