Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína

jen za 89 Kč/měsíc

Kolaps v závěru. Češi končí

Fotbalová reprezentace vedla 2:0 v rozhodujícím zápase o postup nad Turky, ale utkání nakonec ztratila

FOTBALOVÉ MISTROVSTVÍ EVROPY ŽENEVA Cesta českých fotbalistů evropským šampionátem skončila nečekaně už v základní skupině. Selhání a porážka 2:3 ve včerejším utkání s Tureckem znamená, že páteční čtvrtfinále ve Vídni se už české reprezentace netýká.

Loučení Kollera, Galáska a možná i Jankulovského s reprezentační kariérou tak bylo stejně smutné, jako deštivé počasí v Ženevě. Jistou derniéru přitom zažil i trenér Karel Brückner. „Bude trvat dlouho, než na to zapomenu,“ hlesl po utkání zlomený trenér.

S Tureckem sice český tým ještě nikdy neprohrál, jenže ani jednou s ním nehrál na velkém šampionátu. Zlom přišel v nejméně vhodnou chvíli - v zápase o všechno. V něm přitom ještě čtvrt hodiny před koncem vedl 2:0 a kráčel za postupu. Jenže pak po hrubých chybách třikrát inkasoval a naděje byla pryč.

„Ztráta takového utkání zřejmě u hráčů vedla k naprostému kolapsu. Jinak si třetí gól neumím vysvětlit,“ uvedl Brückner k třetímu rozhodujícímu gólu.

Reprezentační kouč dal důvěru stejným hráčům jako v zápase proti Portugalsku, jen místo Baroše postavil na hrot útoku Kollera. A často kritizovaná hra na vysokého útočníka znovu zafungovala -ve 34. minutě poslal Koller míč prudkou hlavičkou poprvé do branky.

Čeští hráči od první minuty dávali najevo, že zápas nehodlají nechat dojít až do penaltového rozstřelu, a aktivní hrou celý první poločas nepouštěli soupeře do hry.

Obrat zařídil Nihat Obrat však nastal už v jeho závěru, příznačně ve chvíli, kdy si při nevinném střetu přetrhl vazy v kotníku záložník Matějovský. Bez něj české ofenzivě ubylo nápadů a přibylo starostí. Turci vycítili šanci a na dvacet minut svého soupeře dostali pod tlak, během nějž musel brankář Čech přímo před tureckým kotlem likvidovat Nihatovu střelu i Sanliho hlavičku .

Jeho tým sice vysvobodil rychlý únik Sionka, po jehož centru z pravé strany protlačil míč za Demirelova záda podruhé Plašil, jenže jen na čas. Turci se znovu otřepali, přežili i Polákem nastřelenou tyčku a ještě vystupňovali svůj tlak.

V 75. minutě snížil Arda a tři minuty před koncem po velké hrubce Čecha vyrovnal Nihat. „Je to logické, každý tým, co prohrává, vsadí vše na jednu kartu. To ale musíme zvládnout,“ hodnotil kouč.

Jenže to nebylo všechno. Běžela už poslední minuta, když Nihat svým druhým gólem dokonal infarktový obrat. Nic na tom nezměnilo ani vyloučení tureckého gólmana v nastaveném čase. V té chvili už bylo jasné, že turnaj pro Česko skončí velkým neúspěchem. Národní tým si za cíl stanovil alespoň postup do čtvrtfinále a to nesplnil.

***

Další informace o reprezentaci čtěte na str. 22 a 23

Turecko 3 Česko 2

Branky: 88. a 90. Nihat, 75. Arda - 34. Koller, 62. Plašil. Rozhodčí: Fröjdfeldt -Wittberg, Andrén (všichni Švéd.). ŽK: Mehmet Topal, Mehmet Aurélio, Asik Emre - Galásek, Ujfaluši, Baroš. ČK: 90.+2 Volkan (Tur.) Diváci: 30.000. Poločas: 0:1. Turecko: Volkan - Altintop, Göngür Emre (63. Asik Emre), Servet, Hakan -M. Topal (57. Kazim), Mehmet Aurélio, Arda, Tuncay - Semih (46. Sabri), Nihat. ČR: Čech - Grygera, Ujfaluši, Rozehnal, Jankulovski - Polák, Galásek - Sionko (85. Vlček), Matějovský (39. Jarolím), Plašil (80. Kadlec) - Koller.

Fotbalové Euro České hvězdy zápasu 1. Jan Koller Byl v útoku nejaktivnější, ve čtyřiatřicáté minutě otevřel skóre zápasu. 2. Jaroslav Plašil Na levé straně sice nijak nezářil, Česku však vykřesal naději na postup gólem. 3. Libor Sionko Hýřil pohybem, zatápěl turecké obraně.