Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Kolapsů z horka přibylo. Ve čtvrtek jich v Praze bylo 15

Česko

  14:07
PRAHA - Kolapsů z horka v hlavním městě tento týden přibylo, ve čtvrtek jich ošetřila pražská záchranka 15, což je nejvíc za celý týden. V pátek během dopoledne bylo osm kolapsů, řekla mluvčí zdravotnické záchranky Jiřina Ernestová s tím, že celkový počet výjezdů pražských záchranářů se v horku nezvýšil. Rtuť teploměru ve stínu po celý týden v Česku překračuje tropických 30 stupňů Celsia.
Záchranka

Záchranka foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

V Nemocnici Na Bulovce stouply počty pacientů dovezených s kolapsem o 50 procent, je jich podle mluvčího Martina Šalka každý den zhruba 20. Denně je v nemocnici ošetřeno také asi pět pacientů bodnutých vosou.

„Za včerejší den evidujeme 15 kolapsů, u kterých jsou indicie, že spouštěcím momentem bylo horko. Jinak celkové počty výjezdů se pořád drží kolem hranice 300 za 24 hodin. Objem práce tedy nenarostl,“ uvedla. V horkých dnech vyjíždějí záchranáři často také k tonoucím a k hromadným otravám, které způsobil oxid uhelnatý unikající z plynové karmy.

Vlažná voda, žádný alkohol a klidový režim. Rady, jak přežít horké dny

Ve čtvrtek vyjížděly posádky pražské záchranky ke třem tonoucím, do nemocnice převezly z plaveckého areálu v Podolí dvacetiletého mladíka, v péči lékařů skončil také sedmiletý hoch, který se topil v bazénu, a šedesáletý návštěvník Hostivařské přehrady, u něhož byl zřejmě příčinou tonutí epileptický záchvat.

Ve středu vyjíždělo pět posádek pražské záchranky k hromadné otravě oxidem uhelnatým z karmy v bytě na Vinohradské ulici. Čtyřiadvacetiletý muž, který byl v koupelně nalezen v bezvědomí, následkům otravy podlehl na místě. Tři ženy s příznaky otravy převezli záchranáři do nemocnic. Loni bylo v Praze přes 60 otrav oxidem uhelnatým, čtyři lidé zemřeli na místě. Letos vyjížděli záchranáři zatím k 38 případům, z nich tři byly smrtelné.

Pozor na úžeh a úpal

Lékaři varují, že v horku stoupá riziko úpalu a úžehu. Úpal je z přehřátí, typicky se projeví v přeplněných dopravních prostředcích. Projevuje se slabostí, nejistou chůzí, mdlobami, člověk se přestane potit, má horkou a suchou kůži. Pomáhá uložit postiženého na chladné místo s nohama vyvýšenýma, uvolnit mu oděv a otírat pokožku chladnou vodou.

Nápoje pro horké letní dny: Vyzkoušejte limonády z rybízu či levandule

Úžeh vzniká při pobytu na přímém slunci, zejména s nekrytou hlavou. Větší riziko mají lidé se světlou pletí. Pokožka na slunci zrudne, může se spálit, někdy se objeví i puchýře. Postiženého bolí hlava, zvrací, má mžitky před očima. První pomoc je stejná jako u úpalu.

Horké počasí představuje velkou zátěž pro cévní systém. Tělo ve snaze udržet tělesnou teplotu v normě reaguje roztažením periferních cév. Srdce musí vynaložit větší úsilí na zachování přiměřeného krevního tlaku, což ho extrémně zatěžuje.

V horkém počasí může mít potíže kdokoli, nejvíc hrozí lidem nad 65 let a dětem do čtyř let věku, těhotným, kojícím, kardiakům, pacientům s vysokým tlakem či nadváhou a také lidem léčeným s depresí a nespavostí. Lékaři upozorňují, aby lidé dostatečně pili a vyhýbali se nadměrné námaze.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...