22. března 2017 14:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kolář je Žvanivý slimejš a ostuda české diplomacie, reagoval na pochybnosti Ovčáček

Miloš Zeman na návštěvě Krajského úřadu v Olomouci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na návštěvě Krajského úřadu v Olomouci. | foto: ČTK

PRAHA Podle bývalého velvyslance v USA Petra Koláře není prezident Miloš Zeman pozván do Bílého domu. To odmítá mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. „Kolář vypouští fake news,“ říká Ovčáček. Podle něj schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa se Zemanem bude a slova bývalého velvyslance nejsou pravdivá.

Měsíc před termínem návštěvy není domluvený formát, délka návštěvy, dokonce není ani potvrzené datum, řekl bývalý velvyslanec Kolář v debatě, kterou pořádalo Kolegium Paměti národa. Souhlasí s ním i další bývalý ambasador v USA Michael Žantovský.

Podle Koláře nedorozumění vzniklo kvůli tomu, že si státníci v telefonním rozhovoru neporozuměli. „Někdo panu prezidentovi ukazoval kartičky, on tam Trumpovi četl, co tam měl napsáno,“ řekl v úterý Kolář, který pracoval jako český velvyslanec v USA mezi lety 2005 a 2010. „Mám to z vícero zdrojů,“ podotkl.

Hrad i současný velvyslanec v USA Hynek Kmoníček to ale odmítají. „Petr Kolář je ostuda české diplomacie vypouštějící fake news. U telefonického rozhovoru pana prezidenta s Donaldem Trumpem jsem byl osobně přítomen a měl možnost celou konverzaci vyslechnout. Žádné kartičky, ale živý dialog dvou státníků, kteří mají mnohé společné názory,“ řekl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pro Blesk.cz.

Podle Koláře měl Trump Zemanovi říct, aby se spolu vyfotili, pokud Zeman někdy bude v USA nebo ve Washingtonu. Hrad rozhovor nahrál, říká Kolář.

Kartičky

„Zajímal jsem se, kde je to pozvání, na to jsem se dozvěděl, že to někdo, kdo tam byl s panem prezidentem u toho rozhovoru, nahrál. Tím pádem mají tedy předmět doličný. Já držím kolegovi Kmoníčkovi velice palce, až bude s tou nahrávkou chodit někde po state departmentu a do White House (Bílého domu) a bude říkat ‚já tady mám to pozvání‘. Ale třeba to dopadne,“ dodal Kolář pro server Blesk.cz.

Petr Kolář na snímku z roku 2010.

Petr Kolář na snímku z roku 2010.

Podle Ovčáčka mělo zaznít pozvání k návštěvě Bílého domu opakovaně.

Hynek Kmoníček, současný velvyslanec v USA, tvrdí, že Zeman byl na schůzku s Trumpem pozván. „Věta ‚stop by and let’s have a picture together‘ (zastavte se a uděláme si spolu fotku - pozn. red.) v rozhovoru českého a amerického prezidenta nezazněla,“ řekl Zpravodajskému webu Českého rozhlasu.

Podle Michala Žantovského, který Českou republiku zastupoval v USA od roku 1992 do roku 1997, nic dohodnutého ale není. „Američtí diplomaté, se kterými mluvím, ne nutně diplomaté, kteří jsou v České republice, nevědí. Jinými slovy, Hynek Kmoníček odjel před třemi nebo čtyřmi dny do USA a jeho úkolem bude návštěvu nějak připravit. Ale pokud vím, není v tuhle chvíli znám formát nebo délka,“ řekl.

„Žvanivý slimejš“

Ovčáček to ale odmítá. „Pokud jde o samotnou cestu do USA, informace zveřejníme v pravý čas,“ oznámil. Schůzka by měla proběhnout v dubnu. „Petr Kolář bude jistě do té doby ještě mnohé naznačovat – jako postava v opeře Žvanivý slimejš,“ uvedl Ovčáček.

Podle Koláře ale není normou, že by měsíc před návštěvou nebyly známé žádné podrobnosti.

„V tuto chvíli jsou tři základní témata rozhovoru prezidentů: islámský terorismus, migrace a ekonomická spolupráce,“ tvrdil Ovčáček.

Žantovský si myslí, že k nějaké schůzce Zemana s Trumpem dojde. „Stejně jako kolega Kolář jsem si ale prakticky jist, že nepůjde o oficiální státní návštěvu,“ řekl.

Podle Koláře půjde Zemanovi především o společnou fotografii. „Pokud se prezident Zeman do Bílého domu dostane, nebude to jen fotka, i když o tu půjde nejspíš nejvíce. Předpokládám, že nějaký rozhovor by také proběhl,“ řekl.

Lidovky.cz

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz