14. července 2016 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kolegyně z ČSSD mluví jazykem extremistů, reagoval Hamáček na urážky homosexuálů

Poslanci ČSSD nominovali na funkci předseny sněmovny Jana Hamáčka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanci ČSSD nominovali na funkci předseny sněmovny Jana Hamáčka. | foto: Dan Materna, MAFRA

PRAHA UVNITŘ VIDEO Že se homosexuálové budou snažit „zrealizovat sex s dětmi“? Podle Jana Hamáčka se vyjádření poslankyně Pavlíny Nytrové podobá jazyku extremistů. „Kladu si otázku, zdali má i nadále setrvávat v sociální demokracii,“ říká místopředseda strany a šéf Poslanecké sněmovny v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Jak hodnotíte vyjádření vaší poslanecké i stranické kolegyně Pavlíny Nytrové, že homosexuálové se budou „snažit zrealizovat sex s dětmi“?
Ve sněmovně jsem to neslyšel, mám informace pouze z médií. Pokládám to za naprosto nepřijatelné vyjadřování členky sociální demokracie. Stejně jako moje kolegyně (Michaela) Marksová si kladu otázku, zdali má paní Nytrová i nadále setrvávat v sociální demokracii. Tyto názory jsou nekompatibilní s programem a hodnotami, na kterých naše strana stojí.

Lidovky.cz: Považujete to za nepřijtelné vyjádření u členky a poslankyně za sociální demokracii, anebo obecně, tedy i lidsky?
Primárně to hodnotím politicky, proto je její vyjadřování nepřijatelné. Ale samozřejmě bych tento výrok neočekával u žádného poslance demokratické strany. To je spíš jazyk extremistů.

Lidovky.cz: Jedná se tedy o ojedinělé hlasy v sociální demokracii?
Je to naprostý exces. Nedokážu si představit, že jsou v naší straně lidé s takovými názory.

Lidovky.cz: Řešili jste poté - ať už na klubu či ve straně - tato vyjádření?
Ne, jednání klubu jsme neměli. A zatím nic neproběhlo ani ve straně. Zítra bude grémium sociální demokracie, teoreticky je možné, že se tam o tom bude mluvit. Ale to je jen můj názor.

Lidovky.cz: Jak by se tedy nyní měla paní Nytrová podle vás zachovat? Má z toho vyvodit politickou odpovědnost?
Já jí nechci radit, to si musí vyhodnotit sama. Opakuji, že její výroky jsou nekompatibilní s našimi hodnotami.

Lidovky.cz: Měla by ze strany vystoupit, jak už ji vyzvala ministryně Marksová?
Já ji k ničemu vyzývat nebudu. Doufám, že je schopná tu situaci vyhodnotit sama.

hmHana Mazancová

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?