14. července 2016 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kolegyně z ČSSD mluví jazykem extremistů, reagoval Hamáček na urážky homosexuálů

Poslanci ČSSD nominovali na funkci předseny sněmovny Jana Hamáčka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanci ČSSD nominovali na funkci předseny sněmovny Jana Hamáčka. | foto: Dan Materna, MAFRA

PRAHA UVNITŘ VIDEO Že se homosexuálové budou snažit „zrealizovat sex s dětmi“? Podle Jana Hamáčka se vyjádření poslankyně Pavlíny Nytrové podobá jazyku extremistů. „Kladu si otázku, zdali má i nadále setrvávat v sociální demokracii,“ říká místopředseda strany a šéf Poslanecké sněmovny v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Jak hodnotíte vyjádření vaší poslanecké i stranické kolegyně Pavlíny Nytrové, že homosexuálové se budou „snažit zrealizovat sex s dětmi“?
Ve sněmovně jsem to neslyšel, mám informace pouze z médií. Pokládám to za naprosto nepřijatelné vyjadřování členky sociální demokracie. Stejně jako moje kolegyně (Michaela) Marksová si kladu otázku, zdali má paní Nytrová i nadále setrvávat v sociální demokracii. Tyto názory jsou nekompatibilní s programem a hodnotami, na kterých naše strana stojí.

Lidovky.cz: Považujete to za nepřijtelné vyjádření u členky a poslankyně za sociální demokracii, anebo obecně, tedy i lidsky?
Primárně to hodnotím politicky, proto je její vyjadřování nepřijatelné. Ale samozřejmě bych tento výrok neočekával u žádného poslance demokratické strany. To je spíš jazyk extremistů.

Lidovky.cz: Jedná se tedy o ojedinělé hlasy v sociální demokracii?
Je to naprostý exces. Nedokážu si představit, že jsou v naší straně lidé s takovými názory.

Lidovky.cz: Řešili jste poté - ať už na klubu či ve straně - tato vyjádření?
Ne, jednání klubu jsme neměli. A zatím nic neproběhlo ani ve straně. Zítra bude grémium sociální demokracie, teoreticky je možné, že se tam o tom bude mluvit. Ale to je jen můj názor.

Lidovky.cz: Jak by se tedy nyní měla paní Nytrová podle vás zachovat? Má z toho vyvodit politickou odpovědnost?
Já jí nechci radit, to si musí vyhodnotit sama. Opakuji, že její výroky jsou nekompatibilní s našimi hodnotami.

Lidovky.cz: Měla by ze strany vystoupit, jak už ji vyzvala ministryně Marksová?
Já ji k ničemu vyzývat nebudu. Doufám, že je schopná tu situaci vyhodnotit sama.

hmHana Mazancová

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.