Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Koleje vs. univerzitní campus

Česko

  8:14
PRAHA - Protestní demonstrace vysokoškoláků, která byla plánována na včerejší odpoledne a měla upozornit na komerční využívání studentských kolejí, se nakonec nekonala. Studentů se na srazu před Hlavním nádražím sešlo jen několik, takže se na protestní pochod Prahou nevydali.

Fotografové v přesile. Jeden z organizátorů protestního pochodu telefonuje poblíž Hlavního nádraží v Praze jeden z organizátorů protestního pochodu telefonuje poblíž Hlavního nádraží v Praze. foto: Volfík René ČTK

Navzdory tomu se ale už delší dobu na veřejných fórech diskutuje o tom, že Praha zůstává vysokoškolským studentům leccos dlužna.

Nedávno na tuto skutečnost upozornil v pražském hotelu Diplomat primátor Pavel Bém. Praha by se podle něho měla profilovat daleko více jako univerzitní město s bohatým studentským životem a kaskádou možností pro rekreační sportování a aktivní trávení volného času.

„V Praze žije asi 100 tisíc studentů. Praha žije univerzitním životem, ovšem kvalita vysokoškolské infrastruktury je prachbídná,“ řekl Bém v souvislosti s myšlenkou uspořádat v metropoli v roce 2020 nebo 2024 letní olympijské hry.

Z olympijské vesnice koleje
Bém obhajuje myšlenku, že z uspořádání olympiády by měli ze všech Pražanů největší zisk právě studenti. Existuje totiž idea, že olympijská vesnice plánovaná v Bubnech (případně mediální vesnice v Letňanech) by se po skončení her proměnila v univerzitní campus. Nebo alespoň nové, moderní koleje.

Sami studenti a vysokoškolští profesoři však univerzitní campus nijak zásadně nepostrádají. „Univerzitní campus, vlastně jakési město ve městě, vychází z anglo-amerického vysokoškolského modelu. U nás je tradice úplně jiná a já myslím, že je to dobře,“ míní rektor Akademie výtvarných umění Jiří T. Kotalík. Nicméně město o campusu uvažuje od počátku devadesátých let. Tehdy byly mezi vytipovaný lokalitami Dívčí Hrady v Praze 5 nebo Pelc-Tyrolka v Troji.

Kotalík zdůrazňuje, že ačkoliv má Praha z celé republiky nejvíce škol i nejvyšší počet studentů, nikdy se nestane pravým univerzitním městem jako například Heidelberg, kde kromě univerzity prakticky nic jiného není.

Sami studenti jsou však s kulturní a sportovní nabídkou města spokojeni. „Nemám dojem, že v Praze chybí sportoviště. Chodím často hrát squash, to je nyní docela módní sport a squashové haly stojí skoro všude. Taky jezdím na kolečkových bruslích, chodím běhat do obory Hvězda. Využívám často špičkovou knihovnu, kterou disponuje naše fakulta,“ řekl Jiří Zmatlík, který studuje práva na Karlově univerzitě.

Podle jeho mínění i podle několika jeho kamarádů sice myšlenka vybudovat univerzitní campus není špatná, ale současné koleje jsou vyhovující a jsou v dobrých lokalitách. „Velkým problémem kromě cen kolejného je, že nemíváme klid. Správa kolejí často pokoje pronajímá zahraničním turistům a učit se na zkoušku, když na chodbě pořvává skupinka Němců, není nic příjemného,“ dodal Zmatlík.

Kotalík je přesvědčený, že Praha studentům spíš než campus dluží společenské centrum, jaké v minulosti fungovalo ve Strakově akademii, dnešním sídle vlády. „Ve Strakovce byly knihovny, menzy i šermírny. Ale i tentokrát by to muselo být v centru, a nikoliv na periferii,“ doporučuje Kotalík.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!