Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kolem Bohemians trvá zmatek

Česko

Patří zelenobílý klub do ligy? Verdikt soudu si vykládají účastníci sporu odlišně * Sponzoři jsou ostražití

PRAHA Nekonečný příběh. To není jen název pohádkového filmu z osmdesátých let, ale i nejvýstižnější pojmenování sporu kolem fotbalových Bohemians. Po pátečním rozsudku u Městského soudu v Praze se píše jeho další kapitola.

Bohemians 1905 neuspěli s vylučovací žalobou, ve které tvrdili, že správce konkurzní podstaty neprávem zpětně zapsal práva k jejich hráčům a soutěžím do konkurzní podstaty. „Z té jsme je řádně vykoupili,“ argumentuje předseda představenstva Bohemians 1905 Dariusz Jakubowicz. Soud však nedal klubu z Vršovic za pravdu a po odvolání se případ posune k Vrchnímu soudu.

Jádro sporů najdete v událostech, které následovaly po krachu zelenobílého klubu v roce 2005. Tehdy od fotbalového svazu získali nástupnictví Bohemians 1905.

Stále se řeší, jestli oprávněně. „V rozsudku zaznělo, že nikoliv. To není moje interpretace, ale mínění soudu,“ je přesvědčený Michal Vejsada, který zastupuje Bohemians Praha v konkurzu. Pokud stávající rozsudek zůstane po odvolání totožný, musí se podle něj Bohemians 1905 přihlásit do svazu znovu a začít hrát v nejnižší soutěži. Naopak Vejsadův subjekt, který skončil před šesti lety v konkurzu, by měl získat místo ve třetí lize, kam před svým kolapsem sestoupil. Dnes přitom spíš formálně působí v třetí pražské třídě.

Zmíněný scénář by otřásl fotbalovými pořádky v Česku, zvlášť pokud by zasáhl už do rozjeté příští sezony. Bohemians 1905 se pohybují v horní polovině tabulky a je téměř jisté, že nejvyšší soutěž udrží i pro příští ročník.

Podle hlasů z Vršovic nepřichází v úvahu, aby se Vejsadovy představy vyplnily. „O nástupnictví u soudu nepadlo ani slovo,“ tvrdí za Bohemians 1905 Jakubowicz. Ať už bude verdikt vrchního soudu jakýkoliv, tahanice prý potrvají dál. „Pokud se bude pokračovat čistě soudní cestou, k vyřešení sporů nedojde nikdy. Po každém uzavřeném soudu může následovat šest jiných.“ Reakce svazu: Bez komentáře Lze těžko odhadnout, jaký postoj zaujme svaz. Konkrétní stanovisko zatím nezaznělo, loni v listopadu odvolací a revizní komise dospěla k závěru, že nemá právo spletitou kauzu rozseknout. Ani rozsudek Městského soudu nevyvolal na Strahově jasné stanovisko. „Dokud nemáme rozsudek k dispozici, nebudeme ho komentovat,“ řekl šéf legislativního oddělení Petr Doležal.

Trvalá nejistota poškozuje Bohemians 1905 hlavně u sponzorů. „Nikdo s námi nechce podepsat smlouvu na víc než rok,“ prozrazuje Jakubowicz. Dořešený není ani přestup Jana Morávka do Schalke. Za reprezentačního záložníka zaplatil německý klub Bohemians 1905 jen první zálohu ze 70 milionů korun. „Dali jsme případ k arbitráži, ale naše práva jsou zpochybňována a to projednávání brzdí,“ popisuje Jakubovicz.

Nejjednoduší by bylo dohodnout se, na to ani jedna ze stran nejspíš nepřistoupí. „Pravidelně komunikujeme, ale vždy proti nám přijdou nějaké žaloby,“ popsal Jakubowicz vztahy. „Dokud ve vedení Bohemians 1905 zůstanou stejní lidé, moc to nevidím,“ vyjadřuje se podobně i Vejsada.

***

V lize se daří, stadion je prázdný

* Blíž k pohárům než k sestupu Soudní spory umí fotbalisté Bohemians 1905 hodit za hlavu.

Podle prognóz měli bojovat o udržení, ale změnili se v jedno z nejpříjemnějších překvapení soutěže. Zelenobílý tým v posledních osmi kolech šestkrát zvítězil a usadil se v horní polovině tabulky. Ze sedmého místa má dokonce blíž k pohárovým pozicím než k sestupovému pásmu.

Brankář Radek Sňozík při sobotní výhře v Příbrami vychytal za klokany už 25. nulu v lize, což žádný jiný jeho předchůdce v klubu od rozpadu federace nedokázal.

* Koupí Ďolíček radnice?

V návštěvnosti patří Bohemians 1905 na rozdíl od minulých let k podprůměru. Může za to stěhování z tradičního Ďolíčku do Edenu, což se fanouškům nelíbí.

Na druhém vršovickém stadionu zavítalo na jejich zápasy zatím průměrně 3606 diváků, což není ani pětina kapacity arény. Nové zastupitelstvo Prahy 10 však nedávno zakotvilo do svého programového prohlášení snahu Ďolíček vykoupit a vrátit do něj ligový fotbal.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...