130 let

Na olympiádě v Calgary v roce 1988 se Jiří Malec (vpravo) dočkal životního úspěchu. Za Pavlem Plocem (vlevo) skončil třetí. | foto: ČTK

Kolem byl samej estébák

Česko
  •   10:27
PRAHA - Píše se rok 1987 a skokan na lyžích Jiří Malec vyhrává prestižní turné Bohemia. Přesto, že tímto úspěchem těsně před mistrovstvím světa ukázal svoji formu, na šampionát do rakouského Oberstdorfu nejede. "Pořád mi to vrtalo hlavou, proč jsem odstrkován."

Až po revoluci mi jeden činovník svazu prozradil, že je to kvůli mému kádrovému profilu. Až teprve nyní mi všechny části skládanky zapadají do sebe,“ komentuje včera Malec informace o spolupráci svého reprezentačního kolegy Pavla Ploce a trenéra Dukly Liberec Zbyňka Hubače s komunistickou Vojenskou kontrarozvědkou (VKR).

 Poměry v tehdejším armádním středisku i reprezentaci naznačují seznamy jmen spolupracovníků této složky StB, které zveřejnil Ústav pro studium totalitních režimů. V něm vedle Ploce a Hubače figuruje i pozdější trenér reprezentace Dalibor Motejlek, který měl krycí jméno Rogalo.

 „Je mi z toho na blití. Byl kolem mě samej estébák. Teď mluví o tom, že vlastně nic nedělali, ale to ať si nechaj pro někoho jinýho,“ neskrývá emoce Malec. „Projíždím to už dva dny a jediný čistý snad byli jenom (Ladislav) Dluhoš a (Jiří) Parma,“ uvedl na adresu svých sportovních kolegů.

 Jiří Malec se proslavil tím, že byl jedním z mála, který ve své době skákal takzvaným V stylem. Ten ale k jeho škodě začali rozhodčí uznávat teprve po konci jeho kariéry. Na olympiádě v kanadském Calgary v roce 1988 se Malec přesto dočkal životního úspěchu. Za Plocem skončil bronzový při skocích na středním můstku.

 Pavel Ploc je v současné době poslancem ČSSD. Ihned poté, co vyšlo najevo, že jeho jméno je v seznamech vojenské rozvědky, se proti tomu ohradil. Ve středečním prohlášení Ploce a ČSSD se hovoří o podání žaloby.

 Ploc, na rozdíl od Hubače, ve spisech vystupuje jako důvěrník, a nikoli agent. Z jeho spisu ale vyplývá, že kontrarozvědku informoval o svém okolí podrobně. Sportovci ve službách StB přitom vyzvídali i mezi sebou. Na konci ledna 1986 například Pavel Ploc po rozhovoru s Motejlkem svému řídícímu důstojníkovi hlásil informace o emigrantu Miloši Vobořilovi.

Později si kontrarozvědka vyslechla i trenéra Motejlka. Vobořilův syn působil v armádě USA v tehdejší Německé spolkové republice. „Pracuje v posádce v Berchtesgadenu ve skupině, kterou jeho otec nazval drill komando, se zaměřením na odposlech spojení a zaměřování dálkových střel,“ lze vyčíst z Plocova spisu.

 Na rozdíl od Malce se zády k Plocovi nestaví Petr Schlang, o němž dostávala tajná služba také informace. Bývalý skokan a donedávna trenér slovenské reprezentace si myslí, že jde o starou záležitost. „Plně stojím za Pavlem Plocem. Nikdy mi nic
neudělal,“ řekl včera Schlang.

Autoři: Lidové noviny
  • Vybrali jsme pro Vás