Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kolem míst poslanců Volného a Bojka, kteří odmítají nosit respirátor, bude ve sněmovně nejspíš plexisklo

Česko

  11:52aktualizováno  14:02
Praha - Okolo míst nezařazených poslanců Lubomíra Volného a Mariana Bojka ve sněmovním jednacím sále zřejmě přeci jen bude ochranné plexisklo. Oba poslanci odmítají navzdory vládním protikoronavirovým nařízením nosit respirátory či roušky. K zásahu proti porušování hygienických opatření vyzval vedení dolní komory zdravotnický výbor.

Poslanec Lubomír Volný. foto:  Petr Topič, MAFRA

„Předpokládám, že od variabilního týdne budeme mít nějakou ochranu aspoň těch, kteří sedí okolo, ve formě plexiskla,“ řekl ve čtvrtek na plénu předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), který přítomné poslance s usnesením výboru seznámil.

„Děkuji vedení Sněmovny za předvolební billboard Volného bloku ve Sněmovně,“ napsal  v reakci Volný. Vznik seskupení Volný blok oznámili oba nezařazení poslanci začátkem února, má podle nich sjednotit národovecké a vlastenecké síly pro říjnové sněmovní volby. 

Ochranné plexi by se tak mohlo kolem míst obou poslanců objevit v posledním jednacím týdnu březnové schůze, plánovaném od 23. do 26. března. Ve čtvrtek dopoledne Volný a Bojko v sále přítomni nebyli. Tento týden bude Sněmovna jednat ještě v pátek, příští týden je vyhrazen pro schůze výborů.

Zdravotnický výbor požádal vedení dolní komory o to, aby „důrazně zasáhlo proti trvalému porušování zásadních hygienických opatření“ některými poslanci tak, aby se nezvyšovalo riziko onemocnění koronavirem u ostatních poslanců a zaměstnanců.

Úvahy o plexisklu se kvůli počínání Volného a Bojka objevily už v únoru. Vedení Sněmovny a šéfové poslaneckých klubů se ale tehdy shodli na tom, že případná opatření by spíše vyhovovala oběma poslancům k jejich reklamě. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek v polovině února při sněmovní diskusi o takzvaném pandemickém zákonu navrhoval vykázat Volného a Bojka na galerii pro veřejnost nad sněmovním jednacím sálem. Galerie je nyní uzavřená, ochranné plexisklo je na ní namontováno už delší dobu.

Předsedající schůze Volného a Bojka pravidelně napomínají, byli i vykázání z jednacího sálu. V únoru je ze sálu vyvedla policejní ochranná služba.

Oba poslanci už dříve oznámili, že odmítají nosit ve Sněmovně ochranu nosu a úst, a to, jak uvedli, z občanských a politických důvodů. Uvnitř Sněmovny je nošení respirátoru nebo roušky povinné. Volný se účastnil i několika protestů proti vládním protikoronavirovým restrikcím. V neděli ho na pražské demonstraci, kterou spolupořádal, zadržela policie, když si odmítal nasadit povinnou ochranu nosu a úst.

Ochranné plexisklo používají například už od konce léta v chorvatském parlamentu, kde vybudovali průhledný štít kolem řečnického pultíku. Tamní poslanci tak během projevů nemusejí nosit roušky, které jinak vedení Saboru vyžaduje. Podobné opatření zavedly parlamenty i v dalších zemích, například už na jaře v Řecku či Srbsku. Loni v září pak dostali švýcarští poslanci každý vlastní plexisklovou kóji, aby mohli zachovat co největší sociální odstup, podobnou ochranu dostali zákonodárci také v Kanadě.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat