Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kolik bere váš poslanec na náhradách? Podívejte se

Poslanecká sněmovna ČR jedná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna ČR jedná | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Vedle platu mají poslanci nárok na takzvané náhrady, které kompenzují jejich náklady spojené se zaměstnáním. Podívejte se, kolik peněz navíc si loni účtoval právě váš poslanec. Lidovky.cz získaly kompletní přehled poslaneckých náhrad za rok 2012.

Zatímco některé náhrady sněmovna proplácí až na základě předložených faktur (telefon, administrativní práce, služby asistentů), část peněz chodí poslancům pravidelně každý měsíc na účet (peníze na reprezentaci či cestovné). 

PŘEHLED POSLANECKÝCH NÁHRAD

Přehled poslaneckých náhrad za rok 2012

Pro zobrazení kompletního přehledu náhrad klikněte na obrázek.

K TÉMATU:

Náhrady se tak staly už evergreenem politického přilepšování. Například bývalá poslankyně Olga Zubová dostávala každý měsíc od státu na účet 25 500 korun, aby mohla z Kutné hory jezdit autem do Prahy na jednání sněmovny. Dojížděla však vlakem, který měli ještě tehdy zákonodárci zadarmo. Ročně si tak rozpočet vylepšila o čtvrt milionu korun.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka si z náhrad dokázal našetřit na koupi pražského bytu v hodnotě 7 milionů korun, na pořízení domu zneužil peníze také bývalý lidovecký ministr a poslanec Libor Ambrozek. Problémy s náhradami měli i dva bývalí sociálnědemokratičtí premiéři – Stanislav Gross i Jiří Paroubek. Oba je bezostyšně zahrnuli do součtu při vypočítávání zdrojů svých příjmů.

Bonusy si vzít nenecháme

I proto si přes některá rázná prohlášení nenechali politici nikdy za posledních 23 let spoutat své benefity. Dosud největší omezení museli strpět na konci roku 2010. Tehdy si sněmovna odmávla seškrtání výplat a zároveň to, že se jim budou danit i bonusy. 

Bohuslav Sobotka se raduje po druhém kole senátních voleb.

Bohuslav Sobotka si z náhrad našetřil na byt v hodnotě 7 milionů korun.

Libor Ambrozek nedokázal vysvětlit, kde vzal 10 milionů na svůj dům

Libor Ambrozek nedokázal vysvětlit, kde vzal 10 milionů na svůj dům.

Někdy až 20tisícový propad na výplatnicích však vyvolal mezi zákonodárci takové zděšení, že se nedávno shodli na „nápravě“. Při projednávání zákona o platech soudců si na konci loňského roku politici vymínili, že z paušálních náhrad nebudou odvádět zdravotní a sociální pojištění. 

Kvůli Rathovi se chystá změna

Debata by se přitom měla ubírat i dalšími směry. Nikdo ještě donedávna neřešil, že na pobírání náhrad má nárok i poslanec za mřížemi. Až případ exhejtmana a poslance Davida Ratha přiměl sněmovnu konat. Právě Rath se stal prvním zákonodárcem, jemuž vedení dolní komory pozastavilo paušální vyplácení bonusů. Do té doby platilo, že proti automatickému vyplácení benefitů nelze nic dělat.

K TÉMATU:

„Osobně si myslím, že skutečný státník by se k odebrání náhrad poslanci ve vazbě bez možnosti efektivní politické obrany nikdy nesnížil,“ řekl LN už dříve jeden z Rathových advokátů Roman Jelínek. A naznačil, že jeho klient tento krok považuje za nespravedlivý a možná ho soudně napadne. 

Postoj sněmovny je ale opačný. Chystá dokonce návrh novely, na jejímž základě by věznění zákonodárci přestali dostávat plat, náhrady a další benefity. V lednu jej schválila i vláda.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!